Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pacienti v Bratislavskom kraji, ale aj ostatných krajoch si môžu z pohodlia domova pozrieť, či ich lekár ordinuje, alebo je na dovolenke. Zistia to na webovej stránke www.e-vuc.sk, kde nájdu zoznam nahlásených dovoleniek a dôvody iných neprítomností v ambulanciách podľa jednotlivých krajov.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, SITA/Bratislavský samosprávny kraj
19. januára 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Obviňovanie zo zanedbávania pacientov považujú všeobecní lekári za zavádzajúce

Rovnako ako ostatní zdravotníci v súčasnosti tiež pracujú na hraniciach svojich možností.

Obviňovanie zo zanedbávania pacientov považuje Slovenská spoločnosť všeobecných praktických lekárov (SSVPL) za zovšeobecňujúce a zavádzajúce.

Spoločnosť vo svojom vyhlásení upozorňuje, že všeobecní praktickí lekári pre dospelých patria v súčasnej kritickej situácii k najviac exponovaným zdravotníckym odborníkom.

Rovnako ako ostatní zdravotníci v súčasnosti tiež pracujú na hraniciach svojich možností. Spoločnosť sa preto ohradzuje voči medializovaným informáciám o zanedbávaní ambulantnej starostlivosti.

Zovšeobecnené vyhlásenie

Prezident spoločnosti Peter Makara poukazuje na to, že vyhlásenie lekárov z nemocnice v Žiline sa zovšeobecnilo na ambulantný sektor v celej krajine.

Pritom podľa dostupných informácií zo Žilinského kraja neposkytovalo k 14. januáru ambulantnú starostlivosť 41 ambulancií z celkového počtu 1 424.

Personálne problémy

Priamo v Žilinskom okrese je zatvorených 13 ambulancií. Treba pritom podľa Makaru brať do úvahy aj fakt, že niektoré ambulancie majú personálne problémy pre ochorenie COVID-19 u lekárov či sestier, niektorí sú v karanténe a ostatní lekári musia chýbajúcich kolegov zastupovať, čím sa počet pacientov jedného lekára neraz zdvojnásobuje.

Hľadanie vinníkov existujúcich problémov, ale najmä generalizácia ojedinelých skúseností na celý sektor však riešeniu problémov ani k zlepšovaniu situácie v prospech pacientov neprospieva,“ doplnil.

Činnosť ambulancií

Za všetkých všeobecných praktických lekárov ubezpečujem našich kolegov, ale aj pacientov, že v našich ambulanciách robíme všetko, čo sa robiť dá, pri zvládaní pandémie sme pripravení, tak ako doteraz, prijímať ďalšie výzvy a namiesto konfrontácie sme pripravení ku konštruktívnej spolupráci,“ uzavrel prezident SSVPL.

Fakultná nemocnica v Žiline koncom minulého týždňa apelovala na ambulantných lekárov, aby opätovne zabezpečili plnohodnotnú činnosť svojich ambulancií. K tejto výzve sa pridalo na sociálnej sieti aj Ministerstvo zdravotníctva SR.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.