Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Záchranari pomoc infarkt srdce
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
10. mája 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Ochorenie COVID-19 môže viesť k post-pandemickej vlne srdcového zlyhávania

Po COVID-e môže prísť „epidémia“ srdcového zlyhávania ako následok negatívnych dopadov ochorenia COVID- 19 na srdcový sval.

Ochorenie COVID-19 môže viesť k post-pandemickej vlne srdcového zlyhávania. Pandémia koronavírusu a strach pacientov pred návštevou ambulancií a nemocníc spôsobili, že pacienti rušili termíny u svojich kardiológov.

Prieskum realizovaný medzi slovenskými kardiológmi napovedá, že pacienti zrušili až takmer 20 % plánovaných kontrol u kardiológov, čo môže mať dopad na vývoj ochorenia. Približne polovica kardiológov v prieskume uviedla, že u pacientov evidujú zhoršenie ich zdravotného stavu v porovnaní s obdobím pred pandémiou.

Odborníci zároveň upozorňujú aj na to, že po COVID-e môže prísť „epidémia“ srdcového zlyhávania ako následok negatívnych dopadov ochorenia COVID- 19 na srdcový sval.

Výzva odborníkov

Odborníci pri príležitosti Medzinárodného týždňa o srdcovom zlyhávaní preto vyzývajú na nepodceňovanie príznakov tohto závažného kardiovaskulárneho ochorenia. Len na Slovensku si vyžiada viac ako 3 400 hospitalizačných úmrtí ročne.

Podobne negatívna je aj štatistika počtu hospitalizácií. Práve srdcové zlyhávanie patrí medzi diagnózy, ktoré sa najviac podieľajú na hospitalizáciách. V roku 2019 bolo s touto diagnózou prijatých v slovenských nemocniciach takmer 29-tisíc pacientov.

Informovanosť sa zvýšila

Aj keď sa za ostatné roky zvýšila miera informovanosti verejnosti o symptómoch tohto ochorenia, Slováci si prejavy chronického srdcového zlyhávania stále mýlia s príznakmi infarktu.

Správne a včasné rozpoznanie príznakov a skoré zahájenie liečby môže pacientovi výrazne pomôcť žiť dlhší a kvalitnejší život napriek ťažkej diagnóze, akou je chronické srdcové zlyhávanie. Aj preto je dôležité, aby si pacienti všímali príznaky ochorenia a kontaktovali svojho lekára,“ doplnila primárka Oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave Eva Goncalvesová.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.