Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Virus Outbreak Germany Kidney dishes with mounted syringes containing the vaccine from Novavax (from top to bottom), Biontech and Moderna lie in a refrigerator in a vaccination center ready for vaccination in Prisdorf, Germany, Saturday, Feb. 26, 2022. As of today, Corona vaccinations with the new vaccine from the pharmaceutical company Novavax are also available in Germany.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Georg Wendt/dpa via AP
7. marca 2022 Lieky a liečivá od Zdravotnickespravy.skSITA

Očkovanie novou vakcínou Nuvaxovid začína už čoskoro vo vybraných nemocniciach

Očkovanie začne vo vakcinačných centrách Fakultnej nemocnice Trnava a Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici.

Ministerstvo zdravotníctva SR spúšťa očkovanie vakcínou Nuvaxovid od spoločnosti Novavax. Ako informovala hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová, vakcína je vhodná aj pre tých, ktorí mali medicínsku kontraindikáciu na doteraz schválené vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Očkovanie začne vo štvrtok 10. marca vo vakcinačných centrách Fakultnej nemocnice Trnava a Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici. Od piatku 11. marca vo vakcinačnom centre Fakultnej nemocnice Prešov, pričom sa postupne pripoja ďalšie subjekty.

Pre dospelé osoby

Od pondelka 14. marca budú vakcíny dostupné na očkovanie v 46 centrách v rámci celého Slovenska,“ dodala Eliášová. Vakcína Nuvaxovid je vhodná pre osoby staršie ako 18 rokov.

Registrácia na očkovanie je spustená na stránke korona.gov.sk, kde si záujemca zvolí aj miesto očkovania. Očkovanie pre záujemcov však bude možné aj bez predchádzajúcej registrácie. Záujemcovi o očkovanie stačí prísť do vakcinačného centra s preukazom poistenca a občianskym preukazom.

Nádejná vakcína

Európska lieková agentúra (EMA) odporučila podmienečnú registráciu vakcíny ešte v decembri minulého roka. Odborníci do nej vkladajú nádej pretože by mohla presvedčiť všetkých, ktorí nedôverujú moderným mRNA alebo vektorovým vakcínam.

Vakcína je postavená na báze proteínu. Na rovnakom princípe fungujú aj očkovacie látky, ktoré sa desiatky rokov používajú, napríklad, proti chrípke, žltačke či rakovine krčka maternice,“ vysvetlil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Pridelenie termínu

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií je na vakcínu Nuvaxovid aktuálne prihlásených 1 771 čakateľov a 130 ľudí už má pridelený termín vakcinácie. Očkovanie vakcínou od spoločnosti Novavax je možné ako prvé očkovanie, alebo ako booster dávka (tretia dávka).

Na Slovensku sa na prevenciu proti ochoreniu COVID-19 doposiaľ používali vakcíny od troch výrobcov: Comirnaty od Pfizeru, Spikevax od Moderny a jednodávková vakcína Janssen od firmy Johnson & Johnson.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.