Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: AP Photo/Alexander Zemlianichenko
3. februára 2022 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Omikron zvýšil počet pozitívne testovaných, no veľký nápor na nemocnice podľa odborníkov zatiaľ nespôsobil

Zdravotnícke zariadenia sú však pripravené na viaceré alternatívy vrátane prípadnej potreby opätovného navýšenia počtu reprofilizovaných lôžok pre pacientov s COVID-19.

Vlna omikronu aktuálne zvýšila počet pozitívne testovaných, no veľký nápor na nemocnice zatiaľ nespôsobila. Zdravotnícke zariadenia sú však pripravené na viaceré alternatívy vrátane prípadnej potreby opätovného navýšenia počtu reprofilizovaných lôžok pre pacientov s COVID-19.

Tieto závery vyplynuli zo stredajšieho rokovania Asociácie štátnych nemocníc, ktoré sa venovalo aktuálnej situácii v nemocniciach.

Prípravy na omikron

Zástupcovia štátnych nemocníc sa na stretnutí podelili o skúsenosti z prípravy na vlnu omikron. Stretnutie pod záštitou ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského hostil riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Roland Schaller. Stretnutia sa zúčastnila aj štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR Lenka Dunajová Družkovská.

Situáciu v nemocniciach pozorne sledujeme a v predstihu nastavujeme kroky. V tejto chvíli možno skonštatovať, že máme dobré vyhliadky, nie sme ani na tretine zaplnenia lôžkovej kapacity a už dnes vieme skonštatovať, že aktuálna vlna omikronu bude rýchla. Zabezpečili sme ale kroky tak, aby sme vedeli reagovať na rôzne situácie,“ uviedla Družkovská.

Intenzívna spolupráca

Ako ďalej uviedol generálny riaditeľ Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb Mongi Msolly, nástupom infekčnejšieho variantu omikron prítomní navrhli intenzívnu spoluprácu okrem krízových štábov aj priamo riaditeľov zdravotníckych zariadení združených v asociácii pre zintenzívnenie promptnej vzájomnej pomoci a aj pomoci v rámci regiónov.

Dohodli sme sa na vzájomnom zdieľaní dokumentov vypracovaných v spolupráci s vyššími územnými celkami a odkomunikovanými s Ministerstvom zdravotníctva SR pre udržanie tlaku pred prijatím do nemocníc,“ povedal Mongi Msolly. O vzťahoch so zdravotnými poisťovňami budú podľa neho rokovania budúci týždeň v Banskej Bystrici.

Kvalitné informovanie

Riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Roland Schaller informoval členov asociácie o možnostiach koordinácie činností súvisiacich so šírením extrémne infekčného variantu omikron.

Nakoľko pod UNB spadá celkovo päť zariadení, nastaviť správne a efektívne kooperáciu medzi nimi je kľúčové za každých okolností, nielen v rámci pandémie ochorenia COVID-19. Základom je byť pravidelne a kvalitne informovaní o aktuálnom stave v rámci každej našej nemocnice a na základe skúseností z predchádzajúcich vĺn predvídať, kde by mohol vzniknúť problém, a ešte predtým, ako vznikne, pripraviť možné riešenie potenciálnej krízovej situácie,“ uzavrel Schaller.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.