Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
onkologické lieky onkológia rakovina liecba karcinómom
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
7. decembra 2021 Lieky a liečivá od Zdravotnickespravy.skSITA

Onkologické lieky sa u nás v roku 2020 najčastejšie podávali pri karcinóme štítnej žľazy

Najvyšší podiel tvorili náklady na cytostatiká a biologickú liečbu.

V minulom roku sa onkologické lieky podávali najčastejšie pri karcinóme štítnej žľazy. Informovala o tom hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií Alžbeta Sivá v tlačovej správe.

Podaných bolo celkovo 1 130 terapeutických aplikácií rádiofarmák, z nich takmer 69 % išlo práve pacientom s karcinómom štítnej žľazy.

Celková výška nákladov na liečivá v klinickej onkológii bola 72,5 milióna eur, čo predstavuje medziročný nárast o viac ako 11 %. Najvyšší podiel tvorili náklady na cytostatiká a biologickú liečbu.

Liečba žiarením

Mužom bola najčastejšie predpísaná liečba žiarením pri zhubnom nádore prostaty. Išlo konkrétne o 1 355 pacientov, čo je o 14 % viac ako v predchádzajúcom roku. K medziročnému nárastu o 5 % prišlo aj pri zhubných nádoroch priedušiek a pľúc, žiarením liečili 554 pacientov.

Viac ako 14-percentný pokles nastal pri rádioterapii zhubných nádorov konečníka, ktoré riešilo 444 mužov. Ženy boli najčastejšie vystavené rádioterapii pri zhubnom nádore prsníka, išlo o 2 641 pacientok. V tomto prípade ide tiež o medziročný pokles, a to o 3,6 %.

O 6,7 % klesol aj počet pacientok so zhubnými nádormi tela maternice, a to na 446. Taktiež poklesol počet ožarovaných pacientok so zhubnými nádormi krčka maternice. V minulom roku ich bolo 397, čo predstavuje pokles o 6,8 %.

Najčastejšie chemoterapia

V ambulanciách klinickej onkológie NCZI zaznamenalo spolu 766 422 návštev, z toho necelé tri percentá tvorili pacienti mladší ako 19 rokov. Napriek tomu, že medziročne poklesol počet návštev pacientov o 4,2 %, zrejme z dôvodu pandémie ochorenia COVID-19, počet vyšetrení onkologických pacientov stúpol o 3,7 %.

Najčastejším typom liečby bola chemoterapia, konkrétne u takmer 80-tisíc pacientov a následne paliatívna, teda symptomatická liečba u viac ako 30-tisíc pacientov. Zdravotnícke zariadenia so zameraním na radiačnú onkológiu zaznamenali 187 989 návštev, čo predstavuje medziročný nárast o 6,6 %.

Bolo uskutočnených 10 994 vyšetrení na simulátore, 10 037 CT skenovaní pre plánovanie rádioterapie a vypracovaných 21 626 ožarovacích plánov. Externá rádioterapia bola poskytnutá 28 408 pacientom, pričom pri vyše 63 % pacientoch bola aplikovaná ako nenádorová terapia. Ako protinádorová kuratívna a paliatívna terapia bola využitá pri takmer 37 % pacientoch.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.