Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fnsp za_fyzioterapia pomaha onkologickym pacientom v liecbe aj naslednej starostlivosti.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Fyzioterapia pomáha onkologickým pacientom v liečbe aj následnej starostlivosti. Foto: FNsP ZA
21. marca 2022 Správy od Informačný servisSITA

Onkologickým pacientom pomáha individuálna fyzioterapia

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline zamestnáva 33 fyzioterapeutov, ktorí sa starajú o pacientov na 14 oddeleniach. Nové trvalé pracovné miesto rehabilitačného pracovníka vytvorila tento rok žilinská nemocnica aj na oddelení klinickej a radiačnej onkológie. Fyzioterapeut sa na plný úväzok venuje hospitalizovaným onkologickým pacientom, ktorí sú dlhodobo pripútaní na lôžko a pomáha im rozhýbať ochorením i liečbou ochabnuté svalstvo. Špecializované personálne posilnenie prinieslo výrazné zvýšenie kvality poskytovanej ošetrovateľskej starostlivosti.

Ako uviedla vedúca sestra oddelenia klinickej a radiačnej onkológie FNsP Žilina Jana Ďurajková, onkologickí pacienti trpia nielen zdravotnými problémami súvisiacimi priamo s nádorovým ochorením, ale tiež pridruženými komplikáciami. „Mnohokrát sú imobilní a každý pohyb je pre nich nesmierne náročný. Pravidelné cvičenie s fyzioterapeutom a správne polohovanie pomáha predchádzať preležaninám, rozhýbať svaly, aby sa pacienti pomaly zvládli posadiť či dokonca postaviť,“ priblížila J. Ďurajková s tým, že podľa viacerých odborných poznatkov je práve správna pohybová aktivita dôležitou súčasťou liečby a zároveň významnou prevenciou pred recidívou ochorenia. Onkologickí pacienti majú v žilinskej nemocnici vďaka individuálnemu prístupu fyzioterapeuta cvičenie prispôsobené ich osobitným potrebám a zdravotnému stavu. „Chemoterapiou, ožarovaním a dlhodobým ležaním je telo unavené, ubolené. Pohyb má v živote zásadnú úlohu a pre našich pacientov o to viac. Pre optimálne fungovanie lymfatického systému je nevyhnutné aktívne cvičenie a pohyb svalov, aby sme rozprúdili krv aj lymfu,“ zdôraznila fyzioterapeutka pracujúca na oddelení klinickej a radiačnej onkológie FNsP Žilina Adriana Kypusová, podľa ktorej je dôležité, aby cvičenie pokračovalo tiež po prepustení do domácej liečby. „Pacientov sa snažím cviky naučiť tak, aby mohli neskôr trénovať i sami s pomocou ich rodinných príslušníkov. Zlepšenia vidia u nás už po pár dňoch, a to je pre nich veľkou motiváciou do ďalších dní a života,“ dodala A. Kypusová.

Fnsp za_oddelenie klinickej a radiacnej onkologie v ziline poskytuje pacientom individualne rehabilitacie.jpg
Oddelenie klinickej a radiačnej onkológie v Žiline poskytuje pacientom individuálne rehabilitácie.Foto: FNsP ZA

Rehabilitačné pomôcky pre prácu nového fyzioterapeuta sa podarilo oddeleniu klinickej a radiačnej onkológie zakúpiť vďaka výťažku z 2 % z daní, ktoré zamestnanci, pacienti a priatelia oddelenia venovali cez neinvestičný fond ONKOCENTRUM AMETYST, N.F. (IČO: 45740658, sídlo: Hálkova 3, 010 01 Žilina). Percentá z dane je možné do fondu darovať aj tento rok a podporiť tak činnosť oddelenia klinickej a radiačnej onkológie FNsP Žilina.

Fnsp za_nove pomocky zakupilo oddelenie vdaka vytazku z 2 z dane.jpg
Nové pomôcky zakúpilo oddelenie vďaka výťažku z 2 % z dane.Foto: FNsP ZA

Fyzioterapeuti pracujú v žilinskej nemocnici nielen v rámci špecializovaného oddelenia Fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie, no vlastných profesionálnych rehabilitačných pracovníkov majú taktiež na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny, chirurgie, Liečebne dlhodobo chorých, neurochirurgie, neurológie, klinickej a radiačnej onkológie, ortopédie, pediatrickej ortopédie, pediatrie, psychiatrie, úrazovej chirurgie, vnútorného lekárstva A aj B. „Práca fyzioterapeuta je mimoriadne významnou súčasťou liečby. Nesmierne ma teší, že takmer na všetkých našich lôžkových oddeleniach sa nám podarilo získať do tímu kvalitných odborníkov, ktorí každý deň pomáhajú našim pacientom s rehabilitáciami, poskytujú im nenahraditeľnú podporu po ťažkých úrazoch, operáciách či náročnej liečbe,“ doplnil riaditeľ FNsP Žilina Eduard Dorčík.

Informačný servis

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.