Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
vírus lieky liečenie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
9. júna 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Pandémia COVID-19 má vplyv aj na AIDS, OSN vyzýva na urgentné kroky na ukončenie epidémie AIDS

Pandémia ochorenia COVID-19 prehĺbila nerovnosti a oddialila prístup k liekom, liečbe a diagnostike AIDS, varuje Valné zhromaždenie OSN.

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (OSN) v utorok schválilo deklaráciu, v ktorej vyzýva na urgentné kroky na ukončenie epidémie AIDS do roku 2030.

Zároveň „so znepokojením“ upozorňuje, že pandémia ochorenia COVID-19 prehĺbila nerovnosti a oddialila prístup k liekom, liečbe a diagnostike AIDS.

Zníženie počtu infekcií HIV

Deklarácia zaväzuje 193 členských krajín zhromaždenia k implementácii dokumentu, a to vrátane zníženia počtu nových infekcií vírusom HIV na menej ako 370-tisíc ročne a ročných úmrtí súvisiacich s AIDS na menej ako 250-tisíc do roku 2025.

Tiež vyzýva na pokrok smerom k eliminácii všetkých foriem stigiem súvisiacich s HIV, bezodkladnú prácu na vakcíne proti HIV a liečbe AIDS.

Bez obrovského navýšenia zdrojov a pokrytia pre zraniteľné a infikované osoby „neskončíme epidémiu AIDS do roku 2030“, varovalo Valné zhromaždenie.

Prekážky v boji s AIDS

Pandémia koronavírusu podľa zhromaždenia vytvorila prekážky v boji s AIDS. „Rozšírila zlomové línie v hlboko nerovnom svete a odhalila nebezpečenstvá nedostatočných investícií do verejného zdravia, systémov zdravotníctva a ďalších základných verejných služieb pre všetkých a do pripravenosti na pandémiu,“ uviedlo.

Zhromaždenie prijalo rezolúciu na otváracom zasadnutí trojdňového stretnutia o AIDS v pomere hlasov 165 za a 4 proti (Rusko, Bielorusko, Sýria a Nikaragua).

Pustoší komunity

Výkonná riaditeľka Spoločného programu OSN pre AIDS (UNAIDS) Winnie Byanyima privítala prijatie deklarácie a zhromaždeniu povedala, že bude základom ich práce pre ukončenie „pandémie, ktorá 40 rokov pustoší komunity“.

AIDS je podľa nej „jedna z najsmrteľnejších pandémií modernej doby“, pričom od prvého nahláseného prípadu v roku 1981 sa HIV nakazilo 77,5 milióna ľudí a v dôsledku AIDS zomrelo takmer 35 miliónov osôb.

Pokrok nebezpečne spomalil

Zhromaždenie v deklarácii uviedlo, že od roku 2001 zaznamenali celosvetovo 54-percentný pokles úmrtí súvisiacich s AIDS a 37-percentné zníženie infekcií HIV, celkový pokrok sa však od roku 2016 „nebezpečne spomalil“.

Zhromaždenie vyjadrilo „hlboké znepokojenie“ nad tým, že v roku 2019 zaznamenali 1,7 milióna nových infekcií v porovnaní s globálnym cieľom do roku 2020, ktorý bol menej ako 500-tisíc infekcií, a že od roku 2016 sa počet nových infekcií HIV zvýšil v najmenej 33 krajinách.

Najväčší pokrok v boji s AIDS ukázala subsaharská Afrika, ktorá napriek tomu zostáva najhoršie zasiahnutým regiónom na svete. V znižovaní infekcií a úmrtí tiež pokročili v Ázii, Pacifiku, západnej a strednej Európe, Severnej Amerike a Karibiku, hoci ten má naďalej najvyššiu prevalenciu mimo subsaharskej Afriky.

Vo východnej Európe, Strednej Ázii, Latinskej Amerike, na Blízkom východe a v Severnej Afrike sa počet nových infekcií HIV zvyšuje.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.