Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský počas tlačovej konferencie pred rokovaním 1. schôdze vlády SR. Bratislava, 7. apríl 2021.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel
20. apríla 2021 Ministerstvo zdravotníctva od Zdravotnickespravy.skSITA

Plán obnovy nie je podľa ministerstva zameraný výhradne na štátne nemocnice

Zdravotné poisťovne sú do istej roviny zahrnuté do dialógu o pláne obnovy, nie však v takom rozsahu, ako to bolo napríklad pri stratifikácii.

Plán obnovy nie je zameraný iba na štátne nemocnice. Počas okrúhleho stola Zdravotníckych novín na tému Kde skončia peniaze z plánu obnovy to uviedla štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR Jana Ježíková.

Reagovala tým na vyjadrenia prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Mariána Petka, ktorý opakovane upozornil, že investícia v rámci plánu obnovy má skončiť len v niektorých vybraných zariadeniach, čo je podľa neho diskriminačné.

Apeloval na to, že ide zo strany štátu o politické rozhodnutie. Rezort podľa neho rozdeľuje pacientov a z tých, ktorí žijú v regióne s „neštátnou“ nemocnicou, robí občanov druhej kategórie.

Nie len štátne nemocnice

Štátna tajomníčka však uviedla, že plán obnovy nie je limitovaný iba na štátne nemocnice. V reforme sa chce podľa nej ministerstvo zamerať na koncové zariadenia, no poukázala na to, že sa zmeny plánujú aj s ohľadom na „neštátne“ nemocnice.

Pretože modernizácia a financie sú tu aj mimo štátnych nemocníc, na nákup prístrojov presne v súlade s optimalizáciou siete,“ povedala Ježíková.

Kritika na ministerstvo

Marián Petko počas diskusie apeloval aj na to, že ministerstvo s Asociáciou nemocníc Slovenska o pláne obnovy vôbec nekomunikovalo. „Ešte nikdy sa nestalo, aby takáto vec mohla byť úspešná bez konzultácií s odbornou spoločnosťou,“ konštatoval.

Jeho slová potvrdila aj vedúca odboru zdravotníctva a sociálnej pomoci Trenčianskeho samosprávneho kraja Elena Štefíková.

Čo sa týka Trenčianskeho kraja, v uplynulom období prebiehala veľmi intenzívna komunikácia, avšak v súčasnosti k sieti zdravotníckych zariadení a optimalizácii siete diskusia neprebehla,“ uviedla.

Dialóg o pláne obnovy

K výhradám ku komunikácii sa pridal aj riaditeľ Asociácie zdravotných poisťovní Michal Štofko. Ten uviedol, že zdravotné poisťovne sú do istej roviny zahrnuté do dialógu o pláne obnovy, nie však v takom rozsahu, ako to bolo napríklad pri stratifikácii.

Aj keď rezort komunikoval o pláne s odbornými spoločnosťami, Štofko poukázal na to, že diskusia musí paralelne prebiehať aj s ostatnými relevantnými subjektami.

Potvrdil to aj analytik Martin Smatana, ktorý na jednej strane súhlasil s tým, že komunikácia s odbornými spoločnosťami je „základ“. Na samotné rozdelenie a sieť sú však už podľa neho partnermi na debatu Asociácia štátnych nemocníc SR a Asociácia nemocníc Slovenska spolu s VÚC.

Optimalizácia nemocníc

Sú dve rôzne veci, plán obnovy ako dokument a optimalizácie siete nemocníc, ktorá je jednou z podmienok na to, aby sme mohli čerpať investičné peniaze. Plán obnovy obsahuje vecne prísľub, že potrebujeme prehodnotiť koncovú sieť,“ reagovala na chýbajúcu komunikáciu zo strany ministerstva zdravotníctva jeho štátna tajomníčka.

Ako ďalej dodala, teraz rezort čaká optimalizácia siete nemocníc, a do tejto debaty chce ministerstvo vstúpiť s kvalitnými dátami. „Debata o optimalizácii začína až teraz a nikto nebude obídený,“ uzavrela Ježíková.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.