Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Počet chorôb z povolania na Slovensku enormne rastie. Na ľudí jednoznačne najčastejšie doliehajú následky sedavého zamestnania
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
2. mája 2022 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Počet chorôb z povolania na Slovensku enormne rastie, najčastejšie ide o následky sedavého zamestnania

NCZI pripomína, že v rámci prevencie pomáha komunikácia zamestnávateľa so zamestnancami o ich problémoch v práci a možnostiach zlepšenia.

Počet chorôb z povolania na Slovensku enormne rastie. Na ľudí jednoznačne najčastejšie doliehajú následky sedavého zamestnania. Uvádza sa to v tlačovej správe Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

NCZI eviduje za minulý rok 423 pacientov s chorobami z povolania. Ide o výrazný nárast v porovnaní s rokom 2020, keď NCZI zaznamenalo 254 prípadov. Medzi pacientmi sa zvýšil najmä počet žien, a to zo 118 v roku 2020 na 267 v roku 2021.

Najčastejšie príčiny

Za najčastejšiu príčinu chorôb z povolania v minulom roku NCZI označilo dlhodobé sedenia a jednostranné zaťaženie končatín. To viedlo k ochoreniu kostí, kĺbov, šliach a nervov končatín (176 prípadov).

Infekčné a parazitárne choroby zaznamenali druhý najväčší podiel na celkovom počte chorôb z povolania (162 prípadov). Tretím najčastejším dôvodom ochorenia z povolania sú problémy kostí, kĺbov, svalov, ciev a nervov končatín v dôsledku vibrácií (32 prípadov).

Komunikácia so zamestnancami

NCZI pripomína, že v rámci prevencie pomáha komunikácia zamestnávateľa so zamestnancami o ich problémoch v práci a možnostiach zlepšenia. Pomôcť môže aj spolupráca s pracovnou zdravotnou službou, ktorá okrem formálnych plnení zákonných povinností môže aj reálne pomôcť pri zlepšovaní kvality pracovného prostredia.

Človek, ktorý je v práci vystavený dlhodobému stresu a tlaku na pracovný výkon, má päťkrát vyššie riziko pracovného úrazu,“ upozornilo NCZI.

Význam prevencie pracovných úrazov a chorôb z povolania je dôležité vyzdvihnúť aj v súvislosti so Svetovým dňom bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ktorý pripadá na 28. apríla.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.