Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
omikron variant koronavirus testovanie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Zhao Zishuo/Xinhua via AP
3. januára 2022 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Počet potvrdených prípadov variantu omikron priebežne stúpol na dvadsať

Vo väčšine odhalených prípadov išlo o ľahký priebeh ochorenia, jeden prípad bol bezpríznakový.

Laboratóriá Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV) sekvenovaním potvrdili výskyt ďalších deviatich prípadov variantu omikron na území Slovenskej republiky.

Aktuálne tak evidujeme celkovo dvadsať prípadov tohto variantu. Informoval o tom hlavný hygienik Ján Mikas. Doplnil tiež, že päť osôb z novoobjavených infikovaných nebolo zaočkovaných a štyria boli zaočkovaní dvoma dávkami vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Cestovateľská anamnéza

U dvoch osôb sa potvrdila cestovateľská anamnéza, v piatich prípadoch išlo o kontakt s pozitívnou osobou, u ktorej sa už sekvenovaním potvrdil variant omikron. V dvoch prípadoch ešte epidemiologické vyšetrovanie nie je ukončené.

Vo väčšine odhalených prípadov išlo o ľahký priebeh ochorenia, jeden prípad bol bezpríznakový. Tri neočkované osoby mali stredne ťažký priebeh ochorenia. Medzi príznakmi boli najmä kašeľ, slabosť, únava, bolesti kĺbov, nevoľnosť, nádcha a hnačky.

Vzhľadom na vlastnosti variantu a zaznamenaný výskyt u osôb bez cestovateľskej anamnézy možno očakávať, že reálny výskyt omikronu v tunajšej populácii je vyšší, než naznačujú priebežné výsledky sekvenácie pozitívnych vzoriek,” doplnil Mikas.

Odporúča očkovanie

Ako hlavný hygienik preto obyvateľom dôrazne odporúča dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, respektíve absolvovať posilňujúcu dávku v odporúčanom čase.

Zároveň žiadajú ľudí, aby bez ohľadu na svoj imunitný status dôsledne dodržiavali preventívne opatrenia, ako sú správne nasadený respirátor, časté a nárazové vetranie v miestnostiach, dodržiavanie dostatočných odstupov od iných ľudí a priebežné dezinfikovanie si rúk. ÚVZ tiež vyzýva občanov, aby dôsledne dodržiavali protiepidemické opatrenia.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.