Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Koronavirus lekar pomoc
Foto: archívne, AP Photo/Natacha Pisarenko
31. augusta 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Počet výjazdov záchraniek a hospitalizácií oproti minulému roku stúpol

Pomerne výrazne rastie aj skupina zaočkovaných vo veku od 12 do 20 rokov.

V porovnaní s minulým týždňom stúpol počet výjazdov záchraniek k pacientom s ochorením COVID-19. Najvyšší nárast evidujú v krajoch s najvyššou incidenciou pozitívnych prípadov, teda v Košickom a Bratislavskom.

Zvýšil sa aj sedemdňový priemer prípadov, aktuálny denný počet prípadov nákazy je na úrovni prvej polovice septembra minulého roka.

Hospitalizácie narástli v porovnaní s minulým týždňom o 40 %, ventilovaní sú stále štyria pacienti. Na pravidelnej tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Rastie skupina do 20 rokov

V úrovni zaočkovanosti je Slovensko spomedzi európskych krajín stále v poslednej tretine. V Európskej únii je úroveň zaočkovanosti aspoň prvou dávkou 64 %, aj druhou dávkou dosahuje 57 %.

Čo je pozitívne, zvyšuje sa zaočkovanosť v kategórii nad 50 rokov, zaočkovaných je už 60 % populácie,“ uviedol šéf rezortu zdravotníctva. Ako doplnil, pomerne výrazne rastie aj skupina zaočkovaných vo veku od 12 do 20 rokov.

Zlom v epidemickej situácii

Celkový záujem o očkovanie však od druhej polovice júla výrazne klesol a počet prvoočkovancov počas augusta sa v priemere drží pod 4-tisíc denne. „Verím, že to ešte pôjde hore,“ podotkol Lengvarský.

Zaočkovanosť prvou dávkou vakcíny v jednotlivých okresoch Slovenska sa pohybuje od 30 % po 62 %, pri plnej zaočkovanosti sa líši od 26 % po 59 %.

Minister Lengvarský výrazný zlom v epidemickej situácii v prvom týždni školského roka nepredpokladá. Potom však podľa neho môžeme očakávať zvýšenie počtu prípadov. „Verím, že sa to výrazným spôsobom neprejaví v nemocniciach,“ uzavrel.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.