Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Naďalej klesá počet hospitalizovaných aj ventilovaných pacientov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: archívne, AP Photo/Carlos Osorio
22. apríla 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Počty hospitalizovaných a aj ventilovaných pacientov sa znižujú

Menej povzbudivé je však podľa neho reprodukčné číslo. Aktuálne je na hodnote 0,9 až 1.

Naďalej klesá počet prípadov, hospitalizovaných aj pacientov na umelej pľúcnej ventilácii. Po dlhom čase klesol počet ventilovaných pacientov pod 250. Na pravidelnej tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii o tom informoval riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR Matej Mišík.

Menej povzbudivé je však podľa neho reprodukčné číslo. Aktuálne je na hodnote 0,9 až 1. Mišík podotkol, že čím je reprodukčné číslo bližšie k hodnote 1, tým sa spomaľuje pokles pravidelne sledovaných ukazovateľov.

Ako Mišík ďalej uviedol, v nemocniciach pribúda približne 150 pacientov denne, ubúda ich výrazne viac. Obsadenosť ventilovaných lôžok je však stále na úrovni 66 %. Práve tieto lôžka sú limitujúcim faktorom na to, aby sa obnovila zdravotná starostlivosť mimo COVIDovej, tzv. biela. Situácia sa zlepšuje aj vo všetkých okolitých krajinách. „Znižuje sa tak aj riziko importu nákazy,“ povedal Mišík z Inštitútu zdravotných analýz. Slovensko aj ďalší týždeň zostáva v bordovej fáze COVID automatu.

Z osôb, ktorým je aktuálne dostupná vakcína, je zaočkovaných 22 % aspoň prvou dávkou. Prvú dávku vakcíny podali už 86 % klientom domovov sociálnej starostlivosti, druhú dávku dostalo 60 %. Zaočkovanosť ľudí nad 70 rokov veku je na úrovni 56 %, na prvú dávku čaká v tzv. čakárni takmer 162-tisíc osôb.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.