Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Virus Outbreak Spain Medical staff members attend to a COVID 19 patient in the ICU department of the Hospital Universitario, in Pamplona, northern Spain, Thursday, Feb. 10, 2022. The streets of Spain’s main cities provided a fresh sight as many lowered their facemasks for the first time in nearly two months. Masks remain mandatory in indoor public spaces, including public transportation.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Alvaro Barrientos
9. februára 2022 Zdravotnícke zariadenia od Zdravotnickespravy.skSITA

Počty pozitívnych rastú, situácia v nemocniciach je ale stabilná

Čo sa týka skladby hospitalizovaných, pri nástupe vlny omikronu vzrástlo zastúpenie mladších ročníkov.

Počet pozitívnych na Slovensku stále rastie, sú však aj okresy, ktoré už majú vrchol vlny omikronu za sebou. Na tlačovej besede počas rokovania vlády o tom informovali predstavitelia Ministerstva zdravotníctva SR.

Ako uviedol minister Vladimír Lengvarský, situácia v nemocniciach je napriek očakávanému nárastu pacientov aktuálne stabilná, štát plánuje zvýšiť kapacity testovania a taktiež do starostlivosti výraznejšie zapojiť študentov medicíny.

Tisíce infikovaných denne

Riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík doplnil, že aktuálne na Slovensku pribúda denne okolo 20-tisíc infikovaných, čím Slovensko výrazne prekračuje predchádzajúce vlny pandémie.

Zároveň evidujú fakt, že približne 2 % ľudí, ktorí boli pred týždňom pozitívne testovaní, vyhľadávajú následne starostlivosť v nemocniciach. V ich je aktuálne okolo 2 300 pacientov s ochorením COVID-19 a každý deň ich pribúda okolo 250.

Zloženie hospitalizovaných

Čo sa týka skladby hospitalizovaných, pri nástupe vlny omikronu vzrástlo zastúpenie mladších ročníkov. „Aktuálne v posledných dňoch vidieť, že epidémie zasahuje aj vyššie ročníky a ich podiel sa zvyšuje,“ skonštatoval Mišík.

Zhoršenie situácie eviduje rezort zdravotníctva aj pri výjazdoch záchraniek, za minulý týždeň ich k pacientom, ktorí mali podozrenie na koronavírus, alebo už mali ochorenie potvrdené, vyrazili bezmála 1 400 krát. Nárast evidujú vo všetkých krajoch, najvýraznejší v Prešovskom a Košickom.

Sedemdňová incidencia

Sedemdňová incidencia dosahuje v mnohých okresoch výrazné hodnoty. Napríklad Žilina, Skalica či Bytča aktuálne prekračujú hranicu 3 000. To podľa analytika znamená, že asi 3 % populácie tu boli pozitívne testované. Priemer za celé Slovensko je na úrovni 2 300.

Jedna z 50 osôb na Slovensku bola za uplynulých sedem dní pozitívne testovaná PCR testom,“ objasnil údaj Mišík. Zároveň však dodal, že sú okresy, kde vlna omikronu postupne odznieva.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.