Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Multi ethnic inovatívne lieky  female team studying DNA mutations. Using microscope in protective workwear
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
6. apríla 2022 Lieky a liečivá od Zdravotnickespravy.skSITA

Podmienky vstupu inovatívnych liekov na náš trh sa majú zlepšiť

Novelou zákona sa má odstrániť diskriminácia pacientov v rámci prístupu k liekom a efektívne a hospodárne investovať prostriedky do liečby s klinickým prínosom.

Podmienky vstupu inovatívnych liekov na slovenský trh by sa mali zlepšiť. Dosiahnuť sa to má presunom z režimu výnimiek schvaľovaných zdravotnou poisťovňou do režimu kategorizovaných, teda štandardne uhrádzaných liekov z verejného zdravotného poistenia.

Týmito zmenami sa má odstrániť diskriminácia pacientov pri prístupe k liekom, efektívne a hospodárne investovať prostriedky do liečby s klinickým prínosom a zapojiť do procesu aj pacientskych zástupcov. Vyplýva to z návrhu novely zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok, ktorý v stredu schválila vláda.

Výnimkový režim

V súčasnosti sa väčšina nových inovatívnych liekov uhrádza v tzv. výnimkovom režime. V tomto režime je na posúdení a uvážení zdravotnej poisťovne, či liek z prostriedkov verejného zdravotného poistenia uhradí alebo nie. Rozhodnutia zdravotných poisťovní o úhrade toho ktorého lieku sa v jednotlivých prípadoch odlišujú.

Prístup pacientov k liečbe liekom sa tak podľa rezortu zdravotníctva líši v závislosti od zdravotnej poisťovne, v ktorej je pacient poistený.

Liek z prostriedkov verejného zdravotného poistenia bez akýchkoľvek rozdielov hradia všetky zdravotné poisťovne, ak je zaradený v zozname kategorizovaných liekov.

Odstránenie rozdielov

Za účelom odstránenia rozdielov v prístupe pacientov k liečbe inovatívnymi liekmi je preto nevyhnutné podporiť vstup inovatívnych liekov do zoznamu kategorizovaných liekov, teda podporiť ich presun z výnimkového režimu do režimu kategorizácie,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

Zároveň je však podľa rezortu nevyhnutné, aby sa zo zdravotného poistenia lieky uhrádzali vo výške zodpovedajúcej náležite preukázanému klinickému prínosu, ktorý liek pacientovi prináša, a vynakladanie verejných zdrojov bolo tak efektívne a účelné.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.