Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zdravotníčka robí výter z nosohltana obyvateľke obce v odbernom mieste COVID-19 v rómskej osade v obci Veľká Lomnica počas operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá by mala zabezpečiť celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska antigénovým testom na COVID-19. Veľká Lomnica, okr. Kežmarok, 31. október 2020.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Oliver Ondráš
4. mája 2021 Ministerstvo zdravotníctva od Zdravotnickespravy.skSITA

Poskytovatelia žiadajú ministerstvo o stanovisko k veci dokladovania zaplatenia odmien za prvú líniu

Poskytovatelia mali odmenu zúčtovať a uhrádzať zdravotníkom v najbližšom výplatnom termíne po pripísaní finančných prostriedkov zo strany rezortu.

Slovenská lekárska komora (SLK) a Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) žiadajú Ministerstvo zdravotníctva SR, aby urýchlene zaujalo stanovisko k veci dokladovania použitia pridelených finančných prostriedkov v rámci odmeňovania zdravotníkov v prvej línii a červenej zóne.

Poskytovatelia rezort vyzývajú, aby neodkladne vydal jednoznačné a zrozumiteľné usmernenie, ktoré nebude poskytovateľov zdravotnej starostlivosti navádzať na porušenie všeobecne záväzných právnych predpisov.

Výzva ministerstva

Ministerstvo vyzvalo poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby za účelom zúčtovania pridelených finančných prostriedkov v rámci odmeňovania zdravotníckych pracovníkov v prvej línii a červenej zóne zaslali kópie dokladov, ktoré preukazujú odoslanie odmien na účet zdravotníckeho pracovníka. Má ísť napríklad o kópie výpisov z bankového účtu či výpis zo mzdového systému.

Slovenská lekárska komora a Zväz ambulantných poskytovateľov majú za to, že výzva ministerstva na zasielanie dokladov je nevykonateľná. SLK a ZAP sú presvedčení, že zaslanie elektronického formulára do Národného centra zdravotníckych informácií, v rámci ktorého poskytovateľ čestne vyhlasuje, že poskytnuté finančné prostriedky použil v súlade s ich účelom, je dostačujúce,“ zopakovali poskytovatelia.

Zúčtovanie a úhrada

Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti v zmysle pokynov ministerstva odmenu zúčtovali a uhrádzali zdravotníkom v najbližšom výplatnom termíne po pripísaní finančných prostriedkov zo strany rezortu.

Zamestnancom ich uhrádzali v jednej platbe spolu so mzdou za príslušný kalendárny mesiac. Apelujú na to, že z bankových a mzdových výpisov nie je možné určiť, aká časť z vyplatenej sumy zamestnancovi pripadá na mzdu za prácu a aká časť na odmenu za výkon práce v prvej línii, a zároveň, aká časť dotácie bola použitá na úhradu odvodov.

Okrem toho v prípade poskytnutia údajov o výške mzdy zamestnanca bez jeho súhlasu by poskytovatelia konali v rozpore s GDPR,“ uzavreli SLK a ZAP.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.