Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Karanténa pozitívnych osôb sa pri splnení podmienok novej vyhlášky skracuje na desať dní
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Gettyimages
9. septembra 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Pozitívne testované osoby môžu byť v karanténe 10, musia však splniť podmienku

Ak sa v posledných troch dňoch príznaky objavili, o ukončení izolácie rozhodne všeobecný lekár.

Karanténa osoby pozitívne testovanej na prítomnosť koronavírusu sa skracuje na 10 dní v prípade, že sa v posledných troch dňoch izolácie u tejto osoby nevyskytli žiadne príznaky ochorenia COVID-19.

Upravuje to nová vyhláška Úradu verejného zdravotníctva, ktorá začne platiť v pondelok 13. septembra. Všetky osoby, ktoré budú v izolácii alebo v karanténe dovtedy, ju dokončia podľa pôvodných pravidiel.

Desaťdňová lehota pre pozitívne testovanú osobu sa začína počítať od objavenia sa prvých príznakov alebo v prípade, že sa žiadne príznaky nevyskytli, od dátumu odobratia vzorky. Ak sa v posledných troch dňoch príznaky objavili, o ukončení izolácie rozhodne všeobecný lekár.

Karanténa pre ľudí, ktorí boli v úzkom kontakte s pozitívne testovanou osobou, sa dá ukončiť v prípade bezpríznakového priebehu dvomi spôsobmi. V prípade, že takéto osoby podstúpia RT-PCR vyšetrenie na piaty deň a výsledok testu bude negatívny, po uplynutí siedmich dní od kontaktu s pozitívne testovaným, sa karanténa končí.

Ak sa osoby v úzkom kontakte s pozitívne testovaným človekom otestovať nedajú, karanténa pre nich končí po uplynutí 10 dní od kontaktu s touto osobou. Ak sa u kontaktnej osoby objaví aspoň jeden príznak ochorenia, o ukončení karantény rozhodne všeobecný lekár.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.