Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hand Of Woman Deformed From Rheumatoid Arthritis
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
10. októbra 2021 Lieky a liečivá od Zdravotnickespravy.skSITA

Pre pacientov s reumatoidnou artritídou je najdôležitejšia otvorená komunikácia s lekárom, ukázal prieskum

Na otázku, či ich lekár motivuje k aktívnej komunikácii, 49 percent pacientov uviedlo, že áno.

Na Slovensku má reumatoidnú artritídu 26-tisíc dospelých ľudí, každý rok pribudne 1 300 až 1 600 novo diagnostikovaných pacientov.

Pri príležitosti blížiaceho sa Svetového dňa reumatizmu preto zrealizovalo pacientske občianske združenie Liga proti reumatizmu na Slovensku online dotazníkový prieskum, ktorý bol zameraný na zmapovanie života pacientov s týmto ochorením.

Prieskum, do ktorého sa počas septembra zapojilo takmer 360 pacientov, ukázal, že pre pacientov s reumatoidnou artritídou je najdôležitejšia otvorená komunikácia s lekárom.

Včasná diagnostika

Včasná diagnostika a správne nastavenie liečby môžu vývoj ochorenia spomaliť, a preto je nevyhnutná otvorená komunikácia a spolupráca medzi pacientom a lekárom. Výsledky prieskumu preukázali, že väčšina pacientov má pri komunikácii s lekárom pozitívnu skúsenosť.

Tri štvrtiny pacientov uviedli, že môžu so svojím reumatológom hovoriť o všetkých problémoch, ktoré by mohli súvisieť s ochorením a ovplyvňujú kvalitu ich života. Okolo 12 percent opýtaných uviedlo, že môže s lekárom komunikovať niekedy, a rovnaké percento pacientov s lekárom otvorene nekomunikuje.

Dôvody sú rôzne, či už pre pocit, že má lekár na nich málo času a oni nechcú zdržiavať, alebo kvôli pocitu hanby a ostychu zo strany pacienta. Na otázku, či ich lekár motivuje k aktívnej komunikácii, 49 percent pacientov uviedlo, že áno.

Potrebujú stálu liečbu

Štatistiky pritom hovoria, že až 90 percent pacientov s reumatoidnou artritídou potrebuje stálu liečbu. Najťažšie sú pre nich práve fyzické prejavy ochorenia.

Potvrdili sa nám vyše 30-ročné skúsenosti, ktoré máme v pacientskom združení, že najťažšie pre pacientov sú prejavy, ktoré ovplyvňujú hybnosť, nasleduje bolesť, náhle zmeny zdravotného stavu, ktorých výsledkom je, že si nevedia vopred naplánovať svoj program, obmedzenie aktivít s rodinou a priateľmi a obmedzenie pracovných možností,” uviedla predsedníčka ligy Janka Dobšovičová Černáková.

Častejšie ženy ako muži

Reumatoidná artritída je chronické zápalové autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje kĺby, ale aj iné orgány. Diagnostikované je približne u jedného percenta Slovákov. Chorobou, ktorá sa väčšinou prejaví medzi 30. až 40. rokom života, trpia častejšie ženy ako muži.

Odborníci predpokladajú, že spúšťačom môžu byť nielen infekcie, ale aj stres či hormóny. Dôležitú úlohu zohráva tiež dedičnosť a životný štýl.

Dnes máme k dispozícii efektívnu liečbu, vďaka ktorej vieme dostať chorobu u väčšiny pacientov pod kontrolu, takže pacient môže viesť normálny kvalitný život bez výraznejších ťažkostí. Spravidla aj bez rýchlej nezvratnej progresie postihnutia kĺbov, čo, žiaľ, v minulosti nebolo pravdou. Ak je choroba dobre stabilizovaná, či už biologickou alebo syntetickou chorobu modifikujúcou liečbou, tak by pacient nemal potrebovať nesteroidné antireumatiká a analgetiká,” dodal reumatológ Zdenko Killinger.

Liga proti reumatizmu

Liga proti reumatizmu na Slovensku (LPRe SR) je občianske združenie, ktoré vzniklo v roku 1990. Pacientom poskytuje poradenskú činnosť a edukáciu, je tiež prirodzenou platformou spolupráce medzi odborníkmi v reumatológii a pacientmi.

Má celoslovenskú pôsobnosť, 20 organizačných jednotiek, z toho 15 miestnych pobočiek a päť špecializovaných klubov. Svojou činnosťou zároveň oboznamuje verejnosť s problematikou reumatických ochorení.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.