Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica arm. gen. ludvika svobodu svidnik.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.procare.sk
8. septembra 2021 Zdravotnícke zariadenia od Zdravotnickespravy.skSITA

Predstavitelia samosprávy bojujú za zachovanie Nemocnice vo Svidníku

Zástupcovia ministerstva zdravotníctva aktívne rokujú so zástupcami regiónov.

Mesto Svidník bojuje za zachovanie Nemocnice arm. gen. Ludvíka Svobodu vo Svidníku ako regionálnej nemocnice. Predstavitelia samosprávy majú výhrady k plánu optimalizácie nemocníc, ktorý navrhuje v rámci reformy ministerstvo zdravotníctva.

Obávajú sa predovšetkým ohrozenia dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Primátorka mesta Svidník Marcela Ivančová vyzvala na diskusiu a vysvetlenie pripravovaných krokov. Podľa ministerstva zdravotníctva rokovania o reforme stále pokračujú.

Spádová nemocnica

Ako informovala hovorkyňa mesta Svidník Kristína Tchirová, primátorka mesta Marcela Ivančová absolvovala v tejto súvislosti už viacero rokovaní. Premiérovi Eduardovi Hegerovi odovzdala na osobnom stretnutí ešte v závere augusta 20 argumentov s odôvodnením zachovania nemocnice.

Medzi nimi napríklad to, že nemocnica má spádovosť pre zhruba 60-tisíc pacientov v rámci troch okresov, ktorým navyše chýba železničné spojenie či rýchlostná cesta. Nemocnica je zároveň s 360 zamestnancami najväčším zamestnávateľom v regióne.

Podpora žiadosti

Primátorka sa vo Svidníku stretla aj s členom Výboru pre zdravotníctvo NR SR Richardom Rašim, ktorého požiadala o podporu žiadosti o osobnú účasť na rokovaní výboru. Súčasne informovala, že dlhodobo neúspešne žiada o stretnutie ministra zdravotníctva.

Zastupujem občanov mesta Svidník a upozorňujem všetkých zástupcov štátu na všetkých úrovniach, koalície aj opozície, že bude ohrozená dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Upozorňujem a predkladám argumenty a dôvody a očakávame odpovede na naše otázky. Očakávame diskusiu a zdôvodnenia krokov. Ja som za mesto Svidník pripravená na diskusiu, verím aj ďalší verejní funkcionári z regiónu a vyzývam na zodpovednosť tých, ktorí pripravujú zmeny na úrovni štátu. Občania nášho mesta aj regiónu očakávajú, že zástupcovia štátu prejavia zodpovednosť a dokážu vysvetliť pripravované zmeny,“ uviedla Ivančová.

Potrebné opatrenia

Podľa primátorky aj prevádzkovateľ svidníckej nemocnice a jej vedenie musí vyvinúť úsilie a prijať opatrenia, ktoré posilnia dôvody pre zachovanie nemocnice na regionálnej úrovni.

Prevádzka nemocnice bola svojho času z Vyššieho územného celku (VÚC) Prešov odovzdaná súkromnému prevádzkovateľovi, ktorý sa zaviazal k prevádzkovaniu nemocnice so štruktúrou základných oddelení. Je dôležité sa pozerať na problém aj v kontexte týchto rozhodnutí z minulosti,“ povedala Ivančová. Dodala, že verí, že prevádzkovateľ má záujem prevádzkovať nemocnicu, ktorú mu VÚC svojho času zveril.

Zdôrazňujem, že obyvatelia predsa nemôžu byť obeťou systému. Upozorňujem, že cynické uplatňovanie teoretických parametrov bez kontextu, pri tak výrazných regionálnych rozdieloch ako sú dnes na Slovensku, môže byť pre mnohých ľudí, pacientov fatálne,“ zdôraznila Ivančová.

Nepretržitá starostlivosť

Svidnícka nemocnica patrí od roku 2011 do siete nemocníc Svet zdravia. Poskytuje nepretržitú akútnu starostlivosť, aj keď od roku 2019 nie je súčasťou pevnej národnej siete urgentných príjmov. Ako v reakcii pre agentúru SITA uviedol hovorca siete nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ, svidnícku nemocnicu sú pripravení rozvíjať aj naďalej.

K aktuálnemu návrhu zákona prostredníctvom Asociácie nemocníc Slovenska predložili 178 pripomienok. Zatiaľ však z neho nie sú známe žiadne konkrétne detaily, ktoré by mali priamy dopad na prevádzku nemocnice,“ uviedol Kráľ.

Rokovania prebiehajú

Ministerstvo zdravotníctva v reakcii podobne ako v pondelok v prípade vranovskej nemocnice potvrdilo, že rokovania k pripravovanej reforme optimalizácie siete nemocníc naďalej prebiehajú a finálna podoba siete konkrétnych nemocníc nie je ešte záväzne prijatá.

Rokovania a vyhodnocovania naďalej prebiehajú, diskusia k predmetnému návrhu je aj naďalej otvorená pre všetky zainteresované strany a my sme aj naďalej otvorení všetkým vstupom a pripomienkam k rozpracovanému materiálu,“ uviedla v reakcii hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Zástupcovia ministerstva zdravotníctva aktívne rokujú so zástupcami regiónov. „O reforme rokovali desiatky raz napríklad so zástupcami nemocníc aj vyšších územných celkov,“ dodala hovorkyňa rezortu zdravotníctva.

Cieľ reformy

Pripomenula tiež, že reforma má v konečnom dôsledku priniesť zníženie počtu odvrátiteľných úmrtí, stabilizovanie zdravotníckeho personálu, ako aj zvýšiť bezpečnosť a kvalitu zdravotnej starostlivosti.

Pripravovaná reforma má podľa nej zvýšiť kvalitu špecializáciou nemocníc. „Zdôrazňujeme zároveň, že žiadna nemocnica sa rušiť nebude,“ dodala Eliášová.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.