Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prevencia zubar dentalne
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
5. septembra 2021 Zdravotné poisťovne od Zdravotnickespravy.skSITA

Preventívnu prehliadku u zubára minulý rok absolvovala menej ako polovica poistencov Dôvery

Podobne bol na tom aj rok 2019, kedy na prevenciu prišlo 52 % žien a 45 % mužov.

Preventívnu prehliadku u zubára minulý rok absolvovalo 40 % dospelých poistencov zdravotnej poisťovne Dôvera. Počet absolvovaných preventívnych prehliadok u zubára tak u poistencov Dôvery vlani po troch rokoch klesol.

V uplynulých troch rokoch totiž prehliadku absolvovalo zhodne 49 % poistencov. Rovnaký trend sleduje poisťovňa aj v prípade poistencov do 18 rokov.

Kým v rokoch 2017 až 2019 prišlo na preventívnu prehliadku k zubárovi 53 % poistencov, vlani ju využilo len 44 % poistencov do 18 rokov. Ako pre agentúru SITA uviedol PR špecialista Dôvery Matej Štepianský, dôvodom nižšej návštevnosti zubárov v minulom roku bola pandémia koronavírusu.

Viac žien ako mužov

Preventívne prehliadky u zubára častejšie absolvujú ženy. Vlani navštívilo zubára z dôvodu prehliadky 43 % poisteniek Dôvery a 36 % poistencov. Podobne bol na tom aj rok 2019, kedy na prevenciu prišlo 52 % žien a 45 % mužov.

Je známe, že správne vykonaná preventívna prehliadka dokáže včas odhaliť rôzne závažné ochorenie. O neliečenom zubnom kaze je známe, že môže mať podiel na vzniku rôznych chronických ochorení. Preto našim poistencom odporúčame pravidelné absolvovanie stomatologickej prehliadky,“ doplnil Štepianský.

Počet prehliadok klesol

Počet preventívnych prehliadok u zubárov rapídne poklesol aj v prípade Unionu. Kým v roku 2017 absolvovalo preventívnu prehliadku u zubára 42 % poistencov zdravotnej poisťovne Union, v minulom roku to bolo len 28 %. Ide o masívny prepad, ktorý spôsobila pandémia koronavírusu.

Aj v Unione sú v prevencii poctivejšie ženy. K zubárovi a na dentálnu hygienu ich vo všeobecnosti chodí 57 %, kým mužov len 43 %.

Agentúra SITA požiadala o reakciu aj Všeobecnú zdravotnú poisťovňu.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.