Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Virus Outbreak
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Pri očkovaní treťou dávkou vakcíny treba rozlišovať, či ide o dodatočnú alebo posilňovaciu dávku. Foto: AP Photo/Darko Vojinovic
7. októbra 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Pri očkovaní treťou dávkou vakcíny treba rozlišovať, či ide o dodatočnú alebo posilňovaciu dávku

Pôjde o ľudí starších ako 55 rokov a o osoby staršie ako 18 rokov, ktoré majú pridružené ochorenia.

Pri tretej dávke očkovania musíme rozlišovať, či ide o osoby, ktoré kvôli vážne oslabenej imunite dostanú dodatočnú dávku alebo o osoby, ktoré boli očkované pred viac ako šiestimi mesiacmi, a majú tak nárok posilňovaciu dávku.

Na pravidelnej tlačovej besede k aktuálnej epidemiologickej situácii o tom informovala infektologička Alena Koščálová.

Súčasť základnej schémy

Upozornila, že imunokompromitované osoby, teda napríklad také, ktoré sú po transplantácii orgánov, majú onkologické ochorenie alebo užívajú lieky na potlačenie imunity, dostanú tretiu dávku ako súčasť ich základnej schémy očkovania.

Takíto pacienti dostanú mRNA vakcíny, konkrétne Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech alebo Spikevax od spoločnosti Moderna. „Môže sa podávať už štyri týždne od druhej dávky,” doplnila Koščálová s tým, že nezáleží na tom, akou vakcínou boli očkovaní predtým.

Rovnaké podanie

Druhú skupinu ľudí tvoria tí, ktorí nemajú takéto závažné zdravotné problémy a boli očkovaní pred viac ako šiestimi mesiacmi. V tomto prípade takisto nezáleží na tom, akou vakcínou boli očkovaní, podaná im bude rovnako niektorá zo spomenutých mRNA vakcín.

Ministerstvo určilo, že v prvom kole budú mať z tejto skupiny ľudí nárok na tretiu dávku tí, ktorí sú ohrození ťažkým priebehom ochorenia COVID-19. Pôjde o ľudí starších ako 55 rokov a o osoby staršie ako 18 rokov, ktoré majú pridružené ochorenia.

Nárok na tretiu dávku

Nárok na tretiu dávku budú mať následne aj osoby, ktoré nesú zvýšené riziko nakazenia sa vírusom SARS-CoV-2, ako napríklad zdravotníci, klienti a zamestnanci sociálnych služieb, ako aj terénni pracovníci.

Očkovanie v zariadeniach sociálnych služieb bude prebiehať súčasne s imunokompromitovanými pacientmi, nakoľko v domovoch sa bude očkovať prostredníctvom mobilných očkovacích tímov.

Nárok na tretiu posilňovaciu dávku vakcíny nebudú mať tí ľudia, ktorí boli očkovaní oboma dávkami vakcíny a zároveň prekonali ochorenie COVID-19. Tí ju podľa Koščálovej nepotrebujú.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.