Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
personál, nemocnica, zdravotníci
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Gettyimages
10. novembra 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Prídu na Slovensko zdravotníci zo zahraničia? Asociácia lekárov varuje, že pripravované zmeny sú nedostatočné

Vláda schválila návrh zákona, ktorého súčasťou je napríklad dočasná odborná stáž pre lekárov či vysokoškolsky vzdelané zdravotné sestry.

Medzinárodná asociácia lekárov na Slovensku zhodnotila, že navrhované legislatívne zmeny, ktoré majú pritiahnuť na Slovensko kvalifikovaný zdravotnícky personál zo zahraničia, sú dobré, ale nedostatočné.

Dočasná odborná stáž

Návrh zákona schválila vláda. Zásadnou zmenou je dočasná odborná stáž pre lekárov a zdravotné sestry, ktoré ukončili vysokú školu. Trvať by mala maximálne 1,5 roka. Počas stáže by zdravotníci komunikovali s pacientmi po slovensky a preberali postupy, ktoré sa uplatňujú v našich nemocniciach.

Stáž hodnotí asociácia lekárov ako veľmi dobrý krok. V tomto roku však ňou prešlo len 12 záujemcov, pretože ju zatiaľ môžu absolvovať iba zdravotníci nachádzajúci sa na Slovensku.

Nedostatok zdravotných sestier

Podľa asociácie lekárov však stáž nepomôže pritiahnuť zdravotné sestry, ktorých máme akútny nedostatok. Sestry by mohli prísť najmä z Ukrajiny, no štandardne vedia získať len stredoškolské vzdelanie.

Problém s nedostatkom sestier by neriešilo ani navrhované skrátenie lehoty uznania vzdelania z troch na dva mesiace pri ponechaní lehôt na vybavenie pobytu. Aj tento krok hodnotí asociácia ako dosť nevýrazný.

Zahraničným zdravotníkom nepomôže ani odpustenie predkladania notársky overených diplomov. Hoci môžu tým ušetriť aj 200 eur, musia uhradiť poplatok za odbornú skúšku. Lekári za odbornú skúšku zaplatia 740 eur a zubári 1180 eur.

Asociácia považuje za nezmyselné aj to, že návrh zákona ruší povinné získanie osvedčenia pre zahraničných logopédov.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.