Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Proces posudzovanie lieky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
17. septembra 2021 Lieky a liečivá od Zdravotnickespravy.skSITA

Proces posudzovania liekov na Slovensku má významné trhliny, upozorňuje NKÚ

Časť peňazí použitých na lieky by sa na Slovensku mohla vynakladať efektívnejšie na iné zdravotnícke služby.

Proces posudzovania liekov na Slovensku má podľa Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky (NKÚ) významné trhliny. Uviedla to v tlačovej správe hovorkyňa úradu Daniela Bolech Dobáková. NKÚ vo svojej analýze upozornil na riziká procesu, ktoré vznikajú tým, že nebol v počiatkoch optimálne nastavený.

V roku 2019 tvorili výdavky na lieky štvrtinu z celkových výdavkov na zdravotnú starostlivosť. Tieto hodnoty sa pohybujú na úrovni priemeru Európskej únie, sú však vyššie ako v niektorých krajinách s lepšími zdravotnými výsledkami.

Nižšie farmaceutické výdavky na obyvateľa a nižšiu liečiteľnú úmrtnosť majú napríklad Česká republika, Dánsko aj Slovinsko. Naznačuje to, že časť peňazí použitých na lieky by sa na Slovensku mohla vynakladať efektívnejšie na iné zdravotnícke služby.

Doplnenie vyhlášky

Odborníci majú pri posudzovaní nákladovej efektivity liekov vychádzať z farmako-ekonomických modelov, čo znamená, že zhodnotia, či prínos lieku stojí za vynaložené peniaze. Ministerstvo zdravotníctva SR však povinnosť požadovať takéto hodnotenie stanovilo až v júni 2021 doplnením pôvodnej vyhlášky.

V kontrolovanom období rokov 2017 až 2020 sa však na nákladovú efektivitu pozreli len pri 35 liekoch z celkového počtu 479 posudzovaných liekov, čo predstavuje len sedem percent,” dodala Bolech Dobáková.

Predloženie farmako-ekonomických modelov je pritom podľa medzinárodných odborných odporúčaní povinnou súčasťou hodnotenia liekov aj v Poľsku, Maďarsku, Holandsku či v ďalších krajinách.

Odporúčajú opatrenia

Analytický tím NKÚ preto odporúča rezortu zdravotníctva prijať opatrenia, ktorými bude požadovať finančno-nákladové posúdenie liekov na základe medzinárodných metodologických odporúčaní po vzore iných štátov Európskej únie.

Nevyužívanie týchto postupov totiž zvyšuje riziko subjektívneho a nesprávneho hodnotenia, znižuje transparentnosť procesu kategorizácie liekov, čím môže prispieť k neefektívnemu vynakladaniu finančných prostriedkov na lieky z verejného zdravotného poistenia.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.