Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Woman in grey covid 19 pandemic. middle aged woman in grey blouse wearing ffp2 mask. blouse wearing ffp2 mask
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
10. marca 2022 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Protipandemické opatrenia sa menia, týkajú sa respirátorov aj hromadných podujatí

Povinné nosenie respirátorov by sa mohlo zrušiť najskôr koncom marca. Ide o opatrenie, ktoré bude ešte po 14. marci na Slovensku platiť.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) na základe prijatého uznesenia vlády zverejnil vyhlášky týkajúce sa prekrytia dýchacích ciest, režimu na hraniciach, činnosti prevádzok a hromadných podujatí. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.

S účinnosťou od 14. marca sa rušia vyhlášky, ktoré upravujú pravidlá pre činnosť prevádzok maloobchodu a služieb a organizáciu hromadných podujatí. Znamená to, že budú bez kapacitných obmedzení alebo obmedzení otváracích hodín.

Povinnosť nosiť respirátor zostáva však naďalej zachovaná, týka sa to aj hromadných podujatí v exteriéri. Počas budúceho týždňa plánuje úrad namiesto zrušených vyhlášok vydať usmernenie hlavného hygienika SR pre organizáciu hromadných podujatí a činnosť prevádzok počas epidémie COVID-19 na Slovensku s odporúčacím charakterom.

Bez povinných respirátorov

Od pondelka 14. marca už nebudú musieť nosiť respirátory počas vysielania moderátori v televíziách, či respondenti na tlačových konferenciách. Povinné nosenie respirátorov by sa mohlo zrušiť najskôr koncom marca. Ide o opatrenie, ktoré bude ešte po 14. marci na Slovensku platiť.

Ako uviedol po stredajšom rokovaní vlády riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík, ministerstvo bude pozorne sledovať vývoj šírenia koronavírusu a následne rozhodne, kedy by sa mohlo definitívne zrušiť povinné rušenie rúšok či respirátorov.

Povinné testovanie

Zároveň sa od 14. marca ruší povinnosť preukazovať sa negatívnym výsledkom PCR testu pri prílete na Slovensko z rizikových krajín. Návrh aktualizácie opatrení vláda schválila na svojom stredajšom rokovaní.

Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že k uvoľneniu opatrení pristupuje po zohľadnení aktuálnej epidemickej situácie, ktorá je charakterizovaná poklesom v počtoch prípadov naprieč vekovými skupinami, poklesom v počtoch výjazdov záchraniek a stabilizácie situácie v nemocniciach.

Úrad verejného zdravotníctva sa s touto argumentáciou stotožňuje. Pri zhoršení či zlepšení epidemickej situácie sa operatívne podľa Račkovej pristúpi k úprave opatrení.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.