Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vseobecna zdravotna poistovna budova bb.png
Foto: ilustračné, maps.google.com
22. marca 2022 Zdravotné poisťovne od Zdravotnickespravy.skSITA

Regionálne nemocnice avizujú odstúpenie od zmlúv so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou

V praxi to bude znamenať, že pacienti najväčšej poisťovne na trhu by z verejného zdravotného poistenia mali pokrytú len akútnu zdravotnú starostlivosť.

Nemocnice združené v Asociácii nemocníc Slovenska (ANS) budú musieť pristúpiť k odstúpeniu od zmlúv so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou. Ako informuje ANS, v praxi to bude znamenať, že pacienti najväčšej poisťovne na trhu by z verejného zdravotného poistenia mali pokrytú len akútnu zdravotnú starostlivosť.

Čo sa týka poistencov súkromných zdravotných poisťovní Dôvera a Union, nemocnice sa k návrhu ich zmluvných podmienok vyjadria v piatok.

Kým návrh zdravotnej poisťovne Union spĺňa aspoň základné potreby nemocníc a spolu so zdravotnou poisťovňou Dôvera predložia finálne podmienky členom Asociácie nemocníc Slovenska do konca týždňa, Všeobecná zdravotná poisťovňa ponúka 80 nemocniciam združeným v ANS podmienky, ktoré v žiadnom prípade nepokrývajú ako zákonné zvýšenie platov, tak ani nárast cien energií a inflácie,“ konštatuje asociácia.

Požiadavky nemocníc

Všeobecná zdravotná poisťovňa pre agentúru SITA potvrdila, že rokovania prebiehajú a že sa doposiaľ nepodarilo nájsť prienik požiadaviek.

Všeobecná zdravotná poisťovňa hľadá kompromisy, robí ústupky a predkladá alternatívne návrhy, ale zástupcovia poskytovateľov nie sú ochotní ustúpiť zo svojich požiadaviek,“ zhodnotila manažérka oddelenia komunikácie Eva Peterová s tým, že požiadavky nemocníc výrazne prekračujú aktuálne možnosti poisťovne.

Zábrana destabilizovaniu zdravotníctva

Zdravotná starostlivosť s poskytovateľmi je podľa vyjadrenia štátnej poisťovne zmluvne zabezpečená do 30. júna 2022.

Poisťovňa v rámci svojich možností urobí všetko pre to, aby zabránila akémukoľvek destabilizovaniu zdravotníctva. Všeobecná zdravotná poisťovňa sa však musí správať v medziach rozpočtových pravidiel štátneho rozpočtu a úsporných opatrení a pri ich realizácii hľadáme aj súčinnosť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,“ uzavrela Peterová.

Výzva k uvoľneniu prostriedkov

Tá zároveň vyzvala Ministerstvo zdravotníctva SR a Ministerstvo financií SR, aby urýchlene pristúpili k uvoľneniu potrebných prostriedkov pre zdravotníctvo a zabránili tak ohrozeniu poskytovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku.

Asociácia nemocníc Slovenska združuje 80 malých a stredných nemocníc a iných zdravotníckych zariadení. Jej členovia zamestnávajú približne 27 300 zamestnancov.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.