Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sestra koronavirus pomoc skoly
Foto: ilustračné, GettyImages
28. júla 2021 Ministerstvo zdravotníctva od Zdravotnickespravy.skSITA

Rezort zdravotníctva sa priebežne pripravuje na tretiu vlnu pandémie

Ministerstvo zároveň monitoruje stav zásob liekov na COVID-19 a nastavuje opatrenia.

Ministerstvo zdravotníctva SR sa priebežne pripravuje na tretiu vlnu pandémie ochorenia COVID-19. Ako uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová, nemocnice sú pripravené v prípade potreby prispôsobiť svoje kapacity pre pacientov s COVID-19, ministerstvo aktívne pracuje aj na zvýšení zaočkovanosti obyvateľstva.

Očkuje sa vo vakcinačných centrách v nemocniciach, vo veľkokapacitných očkovacích centrách, vo firmách, mobilnými očkovacími tímami či v ambulanciách lekárov.

Rezort pracuje aj na zintenzívnení komunikačnej kampane, v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva na zefektívnení trasovania kontaktov, sekvenácii pozitívnych vzoriek či monitoringu spodných vôd.

Stav zásob liekov

Ministerstvo zároveň monitoruje stav zásob liekov na COVID-19 a nastavuje opatrenia.

Zásoby lieku s obsahom monoklonálnej protilátky bamlanivimab je dostačujúci. Rezort zabezpečil dovoz 5-tisíc balení lieku bamlanivimab, aktuálne bol podaný v nemocniciach 25 pacientom,“ informovala Eliášová.

Dostupné lieky

Pre terapiu pacientov s ochorením COVID-19 sú dostupné registrované lieky aj lieky v neregistrovanej indikácii. Aktuálne sa finalizujú procesy spoločného verejného obstarávania monoklonálnych protilátok na strane Európskej komisie a ministerstva zdravotníctva.

Kombinácie liečiv bamlanivimab a etesevimab, kasirivimab a imdevimab by mohli byť pre členské štáty Európskej únie dostupné v blízkej dobe.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.