Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fakultna nemocnica s poliklinikou f.d.roosevelta banska bystrica.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
25. apríla 2022 Zdravotnícke zariadenia od Zdravotnickespravy.skSITA

Rooseveltova nemocnica má nové a moderné rádioterapeutické oddelenie za viac ako 4 mil. eur

Výmena zdravotníckej techniky bola komplexná, pričom starý lineárny urýchľovač na ožarovanie nádorov nahradili dva nové.

Onkologickí pacienti Banskobystrického kraja majú vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta (FNsP FDR) v Banskej Bystrici k dispozícii zmodernizované rádioterapeutické pracovisko s dvoma novými lineárnymi urýchľovačmi.

Pracovisko Onkologickej kliniky SZU prešlo počas dvoch rokov komplexnou rekonštrukciou priestorov a modernizáciou prístrojového vybavenia. Sumou vyššou ako 4 mil. eur ide o jednu z najväčších investícií za posledné obdobie.

Renovácia a vybavenie

Renovácia a vybavenie rádioterapeutického pracoviska si vyžiadala investície do nákupu prístrojov vo výške 3,7 mil. eur vrátane dane z pridanej hodnoty (DPH) a stavebných prác v hodnote 708-tisíc s DPH.

Tieto výdavky pomohlo nemocnici uhradiť Ministerstvo zdravotníctva SR z kapitálových výdavkov štátu. Nákup ožarovača krvi a súboru fixačných pomôcok v celkovej výške 889-tisíc eur s DPH uhradila nemocnica zo svojho rozpočtu.

Z kapitálových výdavkov štátu sme investovali do nákupu prístrojov a stavebných prác viac ako 4 milióny eur. Ide o investíciu do skvalitnenia onkologickej starostlivosti pre obyvateľov stredného Slovenska, ale aj pre ľudí z iných častí našej krajiny, ktorí sa môžu adresne liečiť a diagnostikovať práve v banskobystrickej fakultnej nemocnici,“ uviedol na otvorení pracoviska minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Výmena zdravotníckej techniky

Výmena zdravotníckej techniky bola komplexná, pričom starý lineárny urýchľovač na ožarovanie nádorov nahradili dva nové. Pracovisko má po novom aj vlastný CT simulátor na presnú lokalizáciu nádorov. Novinkou je ožarovač krvi, ktorý využívajú ako prvá nemocnica v Slovenskej republike.

Ten bude slúžiť na ožarovanie krvných derivátov pre pacientov s potlačenou imunitou. Na novom ožarovači trvá ožiarenie približne sedem minút, čo umožňuje ožiarenie viac krvných derivátov za deň.

Ožarovanie nádorov bude teraz omnoho presnejšie, účinnejšie a bezpečnejšie. Benefity pre pacienta znamenajú o čosi viacej práce pre lekárov, klinických fyzikov a rádiologických technikov. Čím má byť liečba presnejšia a šetrnejšia, tým viac času treba venovať lokalizácii nádoru na CT simulátore, kontúrovaniu pacienta s využitím obrazových fúzii lokalizačného CT s MR, PET, plánovaniu liečby a jej samotné uskutočnenie. Zvyšujú sa nároky na presnosť, reprodukovateľnosť, pokrytie cieľového objemu, zníženie dávky do rizikových štruktúr, dozimetrickú verifikáciu plánov, nastavenie pacienta pri liečbe atď.,“ objasnil prednosta kliniky Vladimír Malec.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.