Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Grécko sprísňuje obmedzenia pre neočkovaných ľudí očkovanie protest koronavirus
Foto: AP Photo/Thanassis Stavrakis
23. februára 2022 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Rušenie opatrení proti šíreniu koronavírusu bude prebiehať vo dvoch fázach

Karanténa bude nahradená nosením respirátora po dobu 10 dní od posledného kontaktu s pozitívnou osobou.

Opatrenia proti SARS-CoV-2 (variant omikron) sa budú rušiť v dvoch fázach. Ako rozhodol v stredu vládny kabinet na návrh ministerstva zdravotníctva, v prvej fáze uvoľnenia od konca februára sa zrušia tzv. režimy OTP, OP, OP+ s kapacitným obmedzeniami tak, aby sa minimalizovalo individuálne riziko nákazy vo vysoko rizikových vekových skupinách. V druhej fáze od konca marca 2022 sa navrhuje uvoľnenie ďalších protiepidemických opatrení v spoločnosti.

Prvá fáza rušenia opatrení bude od 26. februára do 25. marca, keď sa zrušia spomínané režimy a zostane iba režim „základ“. Respirátor bude počas tohto obdobia povinný v interiéri a v exteriéri na hromadných podujatiach. Prevádzky služieb budú môcť mať otvorené od 5. hodiny ráno do polnoci.

Zamestnávateľom sa naďalej odporúča využívať v maximálnej možnej miere home office. Domáca karanténa sa už nebude aplikovať pri kontakte s pozitívnym spolužiakom v triede. Pri nízko a stredne rizikových podujatiach môže byť 500 divákov, alebo maximálne 50 % kapacity. Pri vysoko rizikových hromadných podujatiach maximálne 50 osôb.

V reštauráciách bude povinné sedenie a čašníci môžu obsluhovať len pri stoloch, platí to aj pre terasy. Na športových súťažiach a tréningoch môže byť počas prvej fázy uvoľňovania opatrení maximálne 100 športovcov. Ubytovacie zariadenia budú bez limitu.

Druhá fáza potom nastane od 26. marca. Od tohto dňa sa zrušia kapacitné obmedzenia, obmedzenia prevádzkových hodín, upravia sa povinnosti nosenia respirátorov či rúšok na základe vývoja epidemiologickej situácie, zruší sa karanténa pri úzkom kontakte s pozitívnou osobou. Karanténa bude nahradená nosením respirátora po dobu 10 dní od posledného kontaktu s pozitívnou osobou.

Vládny kabinet si však ponechal aj takzvané zadné vrátka. „Prípadná zmena harmonogramu uvoľňovania, alebo úpravu samotných opatrení môže byť odôvodnená v prípade zmeny epidemickej situácie na Slovensku v podobe výrazného rastu hospitalizácií (obzvlášť klinicky ťažších priebehov), či nové riziko spôsobené prípadným novým rizikovým variantom SARS-CoV-2 šíriacim sa v iných Európskych krajinách,“ konštatoval vládny kabinet.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.