Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
A health worker prepares a vaccine after the first batch f the Pfizer-BioNTech vaccines against the new coronavirus bought by Hungary arrived at the Southern Pest Central Hospital in Budapest, Hungary, Saturday, Dec. 26, 2020. The first shipment of vaccines produced in Puurs, Belgium, contains 9,750 doses and will be distributed to other hospitals from here to be administered to 4,875 healthcare workers in Hungary.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Szilard Koszticsak/MTI via AP
27. decembra 2020 Zdravotnícke zariadenia od Zdravotnickespravy.skSITA

S očkovaním lekárov, zdravotníkov aj sestier na Slovensku začalo v Univerzitnej nemocnici v Bratislave

Postupne sa bude vakcinovať aj ďalší v nemocniciach v Nitre, Banskej Bystrici a Košiciach.

V Univerzitnej nemocnici v Bratislave v Ružinove začali očkovať tých, ktorí to najviac potrebujú, teda lekárov, zdravotnícky personál, sestry a tých, ktorí pracujú v nebezpečných COVID zónach. Uviedol to v nedeľu 27. decembra na tlačovej besede minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO).

Postupne sa začnú vakcinovať aj ďalší v nemocniciach v Nitre, Banskej Bystrici a Košiciach. Tieto nemocnice budú počas budúceho týždňa ďalej distribuovať vakcíny do ďalších nemocníc. Dnes by už mali byť zaočkované stovky ľudí.

Dodávky vakcín

Ako pokračoval minister zdravotníctva, ďalšie dodávky vakcín na ochorenie COVID-19 by mali byť početnejšie.

Toto boli pilotné dávky do jednotlivých krajín po 10-tisícových dávkach. Teraz by to malo byť v desiatkach tisícov. My očakávame, že v januári by tu malo byť aspoň 150-tisíc dávok. Ja predpokladám, že by to mohlo byť aj viac,“ dodal s tým, že situácia sa môže zmeniť. Ďalšia dodávka vakcín by mala prísť 4. januára.

Verím, že sa nám podarí čo najskôr preočkovať tých, ktorí majú o vakcínu záujem a verím, že ich bude dostatočné množstvo tak, aby sme mali čo najskôr kolektívnu imunitu v spoločnosti,“ pokračoval.

Núdzový stav

Krajčí ako minister apeloval na poslancov Národnej rady SR, že je nevyhnutné, aby sa predĺžil núdzový stav. Ten by sa mal skončiť 29. decembra.

My, ako ústredný orgán štátnej správy, ako ministerstvo zdravotníctva, vďaka núdzovému stavu vieme centrálne manažovať zdravotnícku infraštruktúru v našej krajine,“ vysvetlil Krajčí.

Kritická situácia

Minister zdravotníctva tiež zhodnotil súčasnú epidemiologickú situáciu na Slovensku, ktorá je podľa neho vážna až kritická.

Vyzývam všetkých občanov našej krajiny, aby práve v tom medzisviatkovom období, ktoré je pred nami, a najmä v súvislosti s oslavami Nového roku dodržali tie opatrenia, ktoré sú nastavené a naozaj nie sú prísne a počítajú so zodpovednosťou ľudí,“ zdôraznil Krajčí.

V súčasnosti je už v nemocniciach hospitalizovaných viac ako 2,5-tisíc ľudí a situácia sa podľa Krajčího ďalšie dni nebude zlepšovať. Ako uzavrel, na budúci rok určite nebude možné hovoriť o zmierňovaní opatrení, ak sa vďaka mäkkému lockdownu nepodarí zabrzdiť šírenie koronavírusu.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.