Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Virus Outbreak Portugal Hospital
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, AP Photo/Armando Franca
18. februára 2021 Zdravotné sestry od Zdravotnickespravy.skSITA

Sesterská komora žiada o zmenu odmeňovania sestier a pôrodných asistentiek

Časová postupnosť alebo roky praxe by mali byť podľa sesterskej komory ohodnotené navyšovaním základnej zložky mzdy.

Sesterská komora žiada o zmenu odmeňovania sestier a pôrodných asistentiek. Doterajší spôsob ich odmeňovania nie je podľa komory ani spravodlivý, ani motivujúci, nakoľko okolité krajiny majú nastavené odmeňovanie podľa odpracovaných rokov praxe, vzdelania a charakteru pracovných činností.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) preto naliehavo žiada vládu, aby v súlade so svojím programovým vyhlásením prispela k zlepšeniu odmeňovania sestier a pôrodných asistentiek.

Roky praxe

Rada SK SaPA na svojom februárovom zasadnutí prijala návrh zvýšenia koeficientov pre výpočet miezd v kategórii sestra a pôrodná asistentka, kde sme zadefinovali konkrétne požiadavky na vyššie koeficienty pre výpočet základnej zložky mzdy sestier a pôrodných asistentiek jednotlivých kategórií, ako aj požiadavku na zavedenie tzv. časovej postupnosti,“ uviedol riaditeľ kancelárie komory Lukáš Kober.

Časová postupnosť alebo roky praxe by mali byť podľa sesterskej komory ohodnotené navyšovaním základnej zložky mzdy každých 5 rokov o 5 % do maximálnej výšky 20 %. Strop navýšenia by teda dosiahli sestry a pôrodné asistentky po 20 rokoch odbornej praxe.

Návrh sme odoslali na Ministerstvo zdravotníctva SR, pričom očakávame, že ministerstvo bude iniciovať serióznu diskusiu k nášmu návrhu,“ doplnil Kober.

Nároky na vyššie mzdy

Komora pripustila, že nároky na vyššie mzdy budú predstavovať záťaž pre štátny rozpočet a mnohé nemocnice nemajú dostatok financií na mzdy už teraz. Neriešenie tohto základného motivačného faktoru však bude mať podľa SK SaPA za následok ešte väčšiu krízu ošetrovateľského personálu na Slovensku.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je samosprávna stavovská organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou. Sídli v Bratislave a združuje 40-tisíc sestier a pôrodných asistentiek.

Hlavnou úlohou SK SaPA je obhajovať profesijné, hospodárske a sociálne záujmy členov komory v zdravotníckych, sociálnych, školských a iných zariadeniach.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.