Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lekári povolanie povinnost grecko
Foto: ilustračné, GettyImages
14. októbra 2021 Zdravotné sestry od Zdravotnickespravy.skSITA

Sestry a pôrodné asistentky v súvislosti s návrhom rozpočtu cítia krivdu a nezáujem zo strany vlády

Pri takomto nedostatku sa nedokážu kvalitne postarať o pacientov.

Sestry a pôrodné asistentky cítia krivdu a nezáujem zo strany Vlády SR. Uviedla to v tlačovej správe Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA), ktorá na základe výsledkov rokovania tripartity konštatuje, že vláda nevie splniť záväzok, s ktorým vstupovala do volebného obdobia, a tým je navýšenie platov.

Vyjadrenia kompetentných, aké sú sestry a pôrodné asistentky potrebné, nenahraditeľné, zle ohodnotené, ako si vážia našu prácu, už vyznievajú skôr ako výsmech a populizmus,” píše sa vo vyjadrení.

Inde sa mzdy zvyšujú

Podľa SKSaPA sa v rozpočte na rok 2022 nenájdu finančné zdroje na naplnenie všetkých sľubov, a to napriek tomu, že v okolitých krajinách, ako je Poľsko, Maďarsko a Česká republika sa zvyšujú mzdy.

Preto vyzývajú vládu a Ministerstvo financií SR, aby našli v rozpočte dostatok finančných zdrojov na zvýšenie miezd sestier a pôrodných asistentiek, ktoré aj vzhľadom na očakávanú infláciu poklesnú.

Avizovaná štvorpercentná inflácia a nárast miezd na základe mzdového automatu neprinesú sestrám a pôrodným asistentkám podľa SKSaPA reálne žiadne zvýšenie miezd od 1. januára 2022.

Odchody zo systému

Od 1. januára 2021 odišlo zo systému 1 501 sestier a pôrodných asistentiek, z toho 832 sestier a pôrodných asistentiek zrušilo registráciu a 669 si pozastavilo registráciu z dôvodu dlhodobého nevykonávania svojho povolania.

Vzhľadom na to, že už pred pandémiou chýbalo viac ako 14-tisíc sestier a pôrodných asistentiek, musí byť podľa SKSaPA každému jasné, že pri takomto nedostatku sa nedokážu kvalitne postarať o pacientov.

Napriek opakovaným svedectvám o nedostatku sestier a pôrodných asistentiek a deklarovaným snahám Ministerstva zdravotníctva SR o prijatie opatrení na doplnenie a stabilizáciu počtov chýbajúcich sestier a pôrodných asistentiek, sa naša nádej na zlepšenie postavenia sestier a pôrodných asistentiek v systéme zdravotníctva rozplýva,” dodala komora.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.