Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Svet zdravia nemocnica ambilancia vysetrenie prevencia.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, www.facebook.com
12. mája 2022 Zdravotnícke zariadenia od Zdravotnickespravy.skSITA

Sieť nemocníc Svet zdravia stíha z plánu obnovy postaviť nové nemocnice

Sieť Svet zdravia má väčšinu svojich nemocníc v dlhodobom prenájme od vyšších územných celkov.

Sieť nemocníc Svet zdravia chce z plánu obnovy postaviť dve nové nemocnice v Humennom a v Rimavskej Sobote, realizovať prístavbu lôžkového pavilónu v Spišskej Novej Vsi a v Michalovciach a taktiež rekonštruovať oddelenie anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti v Topoľčanoch.

Ako ďalej informovala spoločnosť, aktuálne investuje finančné prostriedky z vlastných zdrojov tak, aby bola do určitej doby schopná garantovať výstavbu a rekonštrukciu týchto nemocníc do požadovaného termínu, teda do 30. júna 2026.

Prevádzkovanie nemocníc

Ak má reforma nemocničnej siete dávať zmysel, je potrebné budovať nové nemocničné kapacity aj v regiónoch. Sieť ProCare a Svet zdravia má v tomto smere jasnú predstavu o klinických programoch v piatich pripravených nemocničných projektoch. V súčasnosti realizujeme prípravnú fázu, ktorá je nevyhnutná pre dodržanie šibeničných termínov plánu obnovy. V príprave budeme i naďalej pokračovať z vlastných zdrojov, avšak len do momentu, pokiaľ bude výstavba nemocníc do termínu 30. júna 2026 uskutočniteľná a budeme ju vedieť garantovať,“ zdôraznil generálny riaditeľ siete ProCare a Svet zdravia Radoslav Čuha.

Sieť Svet zdravia má väčšinu svojich nemocníc v dlhodobom prenájme od vyšších územných celkov. Uvedené projekty už pritom získali podporu zastupiteľstiev všetkých relevantných vyšších územných celkov.

Ako zdôraznil Čuha, aj naďalej majú záujem o dlhodobé prevádzkovanie nemocníc. „Súčasne veríme, že sa budeme môcť uchádzať aj o menšie rekonštrukcie z plánu obnovy aj pre ďalšie regionálne nemocnice,“ doplnil.

Pomoc pri výstavbe

Spoločnosť podľa vlastných slov disponuje vďaka realizácii dvoch nových nemocníc v Michalovciach a v Bratislave na Boroch projektovým know-how a skúseným odborným tímom.

Presne vieme, ako dlho jednotlivé projektové fázy trvajú, ako sú nákladné a ako ich pripraviť podľa slovenských technických noriem a legislatívnych podmienok. Ak sa majú otvoriť nové nemocnice v polovici roka 2026, ich projektová dokumentácia musí byť pripravená do marca 2023 a verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby ukončené najneskôr do decembra 2023,“ objasnila senior projektová manažérka siete ProCare a Svet zdravia pre projekty z plánu obnovy Miriama Letovanec.

Pred troma týždňami pritom sieť Svet zdravia listom oficiálne oslovila predsedu vlády aj ministra zdravotníctva s ponukou zdieľania know-how pri výstavbe a rekonštrukciách regionálnych nemocníc z prostriedkov plánu obnovy a odolnosti. Zatiaľ k tejto téme neprebehlo žiadne rokovanie.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.