Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
COVID 19: Tesovanie v obci Bystrá
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: archívne, SITA/Jakub Julény
10. marca 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Šírenie juhoafrickej mutácie sa zatiaľ na Slovensku nedokázalo

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave eviduje ženu, ktorá sa vrátila z dovolenky v Tanzánii a Zanzibare.

Šírenie juhoafrickej mutácie koronavírusu sa zatiaľ na Slovensku nedokázalo. Potvrdila to hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Všetky osoby, u ktorých sa identifikovala juhoafrická mutácia, majú cestovateľskú anamnézu a boli v domácej izolácii.

Ministerstvo zdravotníctva upresnilo informácie k osobám, u ktorých potvrdili juhoafrický variant, z dôvodu aktualizácie informácií zo Slovenskej akadémie vied.

Pozitívne vzorky

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trnave eviduje ženu, ktorá sa vrátila z dovolenky v Tanzánii a Zanzibare. Regionálny úrad v Bratislave zaznamenal ženu, ktorá sa vrátila z Turecka, taktiež dvoch mužov a jednu ženu, ktorí sa vrátili z Tanzánie. RÚVZ v Žiline registruje muža, ktorý sa vrátil zo Zanzibaru.

Informácie k siedmej pozitívnej vzorke sa nemenia, žena prišla zo Zanzibaru, registruje ju Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici,“ uviedla Eliášová.

Cestovateľská anamnéza

Virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra v utorok potvrdil, že šesť ľudí, ktorým najprv potvrdili juhoafrickú mutáciu ochorenia COVID-19, ju nemá. Podotkol, že zo siedmich pôvodných sa potvrdil iba u ženy z Banskej Bystrice, ktorá pricestovala zo Zanzibaru.

Jej vzorka sa totiž identifikovala v inom laboratóriu. Po následnej oprave zistili juhoafrickú mutáciu u iných šiestich ľudí a u všetkých sa potvrdila cestovateľská anamnéza.

Vedec tiež objasnil, že v laboratóriu sekvenovali vzorky, ktoré neboli čerstvé a mali februárový dátum. Analyzované vzorky im poskytol Úrad verejného zdravotníctva SR.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.