Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Koronavirus nemocnica situácia hospitalizácia pacient
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Damian Dovarganes, File
24. marca 2022 Zdravotnícke zariadenia od Zdravotnickespravy.skSITA

Situácia v zdravotníctve je kritická, myslia si zástupcovia poskytovateľov i pacientov

Organizácie pôsobiace v zdravotníctvom sektore vyzývajú vládu na urgentné a spravodlivé dofinancovanie sektora.

Zdravotnícke a pacientske organizácie vyzývajú vládu na urgentné a spravodlivé dofinancovanie zdravotníctva.

Obávajú sa, že v dôsledku odloženej zdravotnej starostlivosti pre pandémiu a s príchodom ľudí z vojnou zasiahnutej Ukrajiny sa počet pacientov, ktorí budú potrebovať zdravotnú starostlivosť na Slovensku, významne navýši.

Súčasná situácia zároveň podľa nich prinesie významne viac odvrátiteľných úmrtí, pričom jedným z dôvodov bude nedostatočné finančné pokrytie zo strany štátu a presun financovania na plecia samotných pacientov.

Rozpočet pre zdravotníctvo

Už dnes vieme, že nám v rozpočte pre zdravotníctvo chýba na tento rok minimálne 350 mil. eur,“ uviedla prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová.

Situácia je pritom podľa nej kritická aj napriek ministerstvom financií avizovanému plánovanému dofinancovaniu v celkovej výške 365 mil. eur. Ako problematický vníma najmä spôsob ohláseného dofinancovania, za najtransparentnejší považuje navýšenie platby za poistenca štátu.

Delenie pacientov

Za poistenca štátu dnes štát zaplatí 31 eur mesačne, a aj to nie za všetkých, ktorí sú reálne poistencami štátu, ale len za počty, ktoré boli naplánované. V realite je poistencov štátu viac a mnohí z nich pritom využívajú zdravotnú starostlivosť vo väčšej miere. Prirodzene ide najčastejšie o dôchodcov, nezamestnaných či deti. Zaplatia pritom menej ako ekonomicky aktívni,“ vysvetlila Lévyová. Ako dodala, živnostník zaplatí mesačne na odvodoch viac ako 79 eur mesačne.

Štát v rámci finančnej injekcie pre zdravotníctvo vyčlenil na navýšenie platieb za poistencov štátu 100 mil. eur, ďalších 120 mil. eur má ísť iba do štátnej zdravotnej poisťovne.

Keď k nám príde pacient, nehľadíme na to, v ktorej zdravotnej poisťovni je poistený. Ošetríme každého bez rozdielu v takom rozsahu, aký si vyžaduje jeho zdravotný stav,“ zdôraznil prezident Asociácie súkromných lekárov SR Marián Šóth s tým, že je absurdné, aby štát delil pacientov podľa toho, v ktorej zdravotnej poisťovni sú poistení.

Nedostatok ľudí aj financii

Posledná časť peňazí, ktorú sa ministerstvo financií rozhodlo vyčleniť pre zdravotníctvo, a to 145 mil. eur cez vyšší výber poistného, zostáva podľa organizácií nateraz len prísľubom.

Situácia v zdravotníctve je naďalej vážna. Pretrváva nedostatok ľudských aj finančných zdrojov, a pokiaľ zdravotné poisťovne neprenesú dodatočných 145 mil. eur očakávaných z vyššieho výberu poistného aj do návrhov zmlúv s poskytovateľmi od 1. 4. 2022, je hrozba poskytovania iba neodkladnej zdravotnej starostlivosti od 1. 7. 2022 naďalej reálna,” uzavrel člen Rady Asociácie nemocníc Martin Hromádka.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.