Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Návrh na predpisovanie generík bez konkrétneho názvu lieku nemá opodstatnenie a neušetrí peniaze, tvrdí lekárska komora
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
18. augusta 2021 Farmaceuti od Zdravotnickespravy.skSITA

SLK nevidí v predpisovaní generík bez konkretizácie opodstatnenie ani ušetrené peniaze

Komora pripomína, že lekár vie najlepšie posúdiť prípadnú kontraindikáciu s inými liekmi.

Návrh na predpisovanie generík bez konkrétneho názvu lieku nemá opodstatnenie a neušetrí peniaze. Slovenská lekárska komora (SLK) tým reagovala na návrh novely zákona o liekoch, ktorý by mal takúto zmenu priniesť.

Predkladaná novela je podľa komory skôr v prospech lekární a distribútorov liekov, rozhodne však nie v prospech pacientov a slovenského zdravotníctva.

Súčasný stav, v ktorom lekári už od roku 2011 povinne predpisujú lieky genericky, ale zároveň môžu v odôvodnených prípadoch uviesť na recept aj konkrétny názov, je z pohľadu komory dobrý. SLK preto navrhuje stiahnuť návrh novely z medzirezortného pripomienkového konania a ponechať v praxi súčasný stav.

Pripravovaná novela zákona bude pre pacientov, najmä tých starších, ktorí užívajú najviac liekov, znamenať len zbytočný zmätok, nedorozumenia a vylúčiť nemožno ani ohrozenie ich zdravia. Ak pacient dostane povedzme každý mesiac ‚svoj‘ liek v inom balení, hlavne u tých starších to spôsobí značnú dezorientáciu a môže narušiť aj priebeh liečby,“ uviedla SLK.

Komora pripomína, že lekár vie najlepšie posúdiť prípadnú kontraindikáciu s inými liekmi. Aj pri generikách s tou istou účinnou látkou môžu byť rozdiely v účinkoch aj vzájomných interakciách medzi jednotlivými liekmi, ktoré pri liečbe pacienta môže posúdiť len jeho lekár. „Týmto spôsobom teda prácu lekárov iba sťažíme, pretože väčšina pacientov nevie lekárovi povedať presný názov lieku, ktorý užíva,“ uzavrela lekárska komora.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.