Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sputnik V vakcina povolenie slovensko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Andre Penner
27. mája 2021 Ministerstvo zdravotníctva od Zdravotnickespravy.skSITA

Slováci sa môžu dať zaočkovať aj Sputnikom V, minister zdravotníctva by sa ním očkovať nedal

Ministri odsúhlasili používanie vakcíny Sputnik V na Slovensku.

Vláda v stredu odsúhlasila používanie ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensku. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský dostal za úlohu umožniť očkovanie touto vakcínou v počte do 200-tisíc dávok, a to do 7. júna. Zároveň má vydať záväzné usmernenie.

To má zabezpečiť, že všetci občania, ktorým bola podaná vakcína Sputnik V, budú v prípade výskytu potenciálnych vedľajších účinkov okamžite lekárom manažovaní v súlade s odbornými odporúčaniami.

Riziká k bezpečnosti

V materiáli, ktorý schválila vláda, sú uvedené aj riziká k bezpečnosti, účinnosti a ku kvalite vakcíny. Materiál tiež obsahuje tabuľku aj s vyhodnotením laboratórnych výsledkov zo Slovenska.

Stále existuje nezanedbateľné množstvo občanov, ktorí deklarujú, že sa budú očkovať iba vakcínou Sputnik V,“ podotklo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Minister Sputnik neodporúča

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský by sa nedal očkovať ruskou vakcínou a neodporučil by to ani svojim známym. Uviedol to na stredajšej tlačovej konferencii. Ľudí, ktorí sa nechajú touto vakcínou zaočkovať, budú podľa jeho slov kontrolovať.

Minister k tomu ešte vydá usmernenie pre praktických lekárov. Zatiaľ nie je jasné, kde sa bude Sputnikom V očkovať, podľa Lengvarského by však malo byť očkovanie touto vakcínou dostupné po celom Slovensku.

Informovaný súhlas

Minister predpokladá prípadné nežiaduce účinky po očkovaní Sputnikom V rovnaké, ako u Astra Zenecy, pretože ide o rovnaký typ vakcíny. Zodpovednosť za nežiaduce účinky aj po očkovaní ruskou vakcínou preberá štát. Ľudia budú zároveň, rovnako ako pri každom očkovaní, podpisovať informovaný súhlas.

Sputnik V je podľa inštrukcií z ruskej strany určený pre osoby od 18 do 60 rokov. Medzi prvou a druhou dávkou by mal byť rozdiel 28 dní.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.