Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica liecenie inovácie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Silvia Izquierdo
28. mája 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Slovensko nemá podľa pacientskej asociácie záujem o inovatívnu liečbu

Aj keď rezort pripravuje legislatívne zmeny v oblasti liekovej politiky, s pacientskou asociáciou o nich ministerstvo zatiaľ nediskutovalo.

Slovensko nemá podľa Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) záujem o inovatívnu liečbu. Aj analytik Martin Smatana a Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) poukazujú na to, že na Slovensko vlani pribudol len jeden inovatívny liek na liečbu onkologických ochorení.

Pacientska platforma upozornila, že ľudia s onkologickými diagnózami nemajú často k dispozícii inovatívne lieky ani v neskorších líniách liečby. Pritom Európa už mnohé z nich používa ako štandard v prvej línii. Asociácia zároveň dodala, že nateraz nevidí záujem ministerstva zdravotníctva niečo na tom zmeniť.

Aj práve predložený návrh zákona do hospodárskej rady vlády o Národnom inštitúte pre hodnotu a technológie v zdravotníctve tak, ako bol navrhnutý, neprinesie pre pacienta žiadne zlepšenie. Naopak, prinesie ďalšiu brzdu do už aj tak veľmi pomalého procesu,“ konštatovala AOPP.

Slovenskí pacienti sú podľa asociácie v pasci byrokracie a nezáujmu o inovácie zo strany ministerstva a na druhej strane sa stále častejšie stáva, že na našom trhu sú nedostupné aj staršie, tzv. základné onkologické lieky.

Aj keď rezort pripravuje legislatívne zmeny v oblasti liekovej politiky, s pacientskou asociáciou o nich ministerstvo zatiaľ nediskutovalo. „Rovnako nemáme informácie o tom, ako chce ministerstvo pokryť finančné náklady spojené so vstupom inovatívnych liekov tak, aby sa zlepšila ich dostupnosť a pacienti nemuseli bojovať o prežitie v rámci zbierok, úverov či samofinancovania liečby v zahraničí,“ doplnila AOPP s tým, že mnohí pacienti sa inovatívnej a život zachraňujúcej liečby nedočkali.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.