Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zľava: Biochemik Pavol Čekan a predseda vlády SR Igor Matovič pri chladiacom boxe s diagnostickými súpravami na testovanie COVID-19 počas prehliadky technického vybavenia v priestoroch vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave, v rámci ktorej slovenskí vedci darovali štátu 100 000 kusov PCR testov na ochorenie na COVID-19. Bratislava 9. október 2020.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR
28. januára 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Slovinsko použilo slovenské testy MultiplexDX na zistenie britskej mutácie

Bežne dostupné PCR testy nevedia podľa Čekana zistiť, či ide priamo o britskú mutáciu.

Slovinsko použilo slovenské testy na zistenie britskej mutácie koronavírusu. V najbližších dňoch ich MultiplexDX dodá aj slovenskému Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ). Informoval o tom v stredu hovorca MultiplexDX Peter Marčan.

Spolupráca so slovinskými partnermi potvrdila, že slovenská veda sa nestratí ani vo svetovom výskume a vývoji. Zároveň nám partneri zo Slovinska potvrdili presnosť testov, ktorú vykazovali nové testy na mutáciu B.1.1.7 už pri ich použití v rámci Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied,“ povedal biochemik Pavol Čekan.

Pomoc Slovinsku

Ako dodáva, v Slovinsku sa na základe MDX testov potvrdil výskyt B.1.1.7 na úrovni 2 % spomedzi ľudí s diagnostikovaným COVID-19 ochorením.

Spoluprácu MDX so Slovinskom sprostredkovala Vláda SR, keď premiér Igor Matovič počas minulotýždňového videosummitu lídrov EÚ ponúkol svojim partnerom nový test MDX.

Vážime si túto pomoc. Nielen naše skúsenosti počas koronakrízy ukazujú, že podpora štátov je pre presadenie sa domácej vedy na globálnom trhu dôležitá. Veríme, že sa do budúcnosti nastaví systém, ktorý pomôže aj ďalším vedcom oprieť sa o takýto diplomatický lobing zo strany štátu,“ dodal Čekan.

Zistenie mutácie

Bežne dostupné PCR testy nevedia podľa Čekana zistiť, či ide priamo o britskú mutáciu. Potvrdzujú iba COVID-19.

Náš test je podľa dostupných informácií jediný na svete, ktorý pozitívne potvrdí buď britskú mutáciu, alebo zjednodušene povedané bežný koronavírus vo vzorke,“ vysvetlil Čekan.

Testy MultiplexDX

Testy MultiplexDX sa v súčasnosti využívajú na testovanie nielen v Slovenskej republike, ale aj vo Vatikáne a v rámci humanitárneho daru spoločnosti aj v Keni, či luhanskom Donecku na Ukrajine.

MultiplexDX sa primárne venuje vývoju presnej onkologickej diagnostiky. Koncom roka 2019 získal na vývoj novej presnej onkologickej diagnostiky grant 2,5 milióna eur z celoeurópskeho programu Európskej komisie na podporu inovatívnych firiem – EIC Accelerator.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.