Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fnsp za_v zilinskej nemocnici pomahaju pacientom a ich rodinam aj socialni pracovnici.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
V žilinskej nemocnici pomáhajú pacientom a ich rodinám aj sociálni pracovníci. Foto: FNsP ZA
15. marca 2022 Správy od Informačný servisSITA

Sociálna práca je dôležitá súčasť liečby

Tretí utorok v mesiaci marec patrí každoročne Svetovému dňu sociálnej práce. V žilinskej nemocnici je sociálna práca jednou z neoddeliteľných súčastí komplexnej liečebno-preventívnej starostlivosti o pacienta. Pracovníci oddelenia sociálnej starostlivosti Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline aktívne pomáhajú hospitalizovaným pacientom, ktorí sa pre nepriaznivý zdravotný stav alebo vplyvom ťažkej životnej udalosti dostali do krízovej situácie.

Oddelenie sociálnej starostlivosti v žilinskej nemocnici sa snaží zlepšiť, zastabilizovať či zmierniť nepriaznivé podmienky, v ktorých sa pacient nachádza a viesť nielen jeho, ale celú rodinu k svojpomoci. Podľa vedúcej oddelenia sociálnej starostlivosti FNsP Žilina Silvie Gajdúškovej, cieľom ich práce je umožniť ľuďom návrat z nemocnice do prirodzeného prostredia. „Rodinní príslušníci majú pri prepustení svojich blízkych z nemocnice často obavy, ako budú vedieť zabezpečiť následnú starostlivosť v domácom prostredí. Pomáhame tak celej rodine, aby to zvládli, prípadne hľadáme ďalšie možnosti, ako im pomôcť vyriešiť alebo zmierniť dopady zo straty zdravia. Ľudia sa na nás môžu obrátiť aj pri riešení mnohých sociálnych problémov, ktoré im spolu so zdravotnými ťažkosťami dokážu zo dňa na deň skomplikovať doterajší život,“ priblížila S. Gajdúšková.

Hospitalizovaní pacienti alebo ich rodinní príslušníci môžu požiadať o poskytnutie sociálnej pomoci v prípade psychických ochorení, pri zdravotnom znevýhodnení alebo rôznych formách závislostí. Sociálni pracovníci FNsP Žilina pomáhajú taktiež osamelým a starým ľuďom, pri ochrane týraných a zanedbávaných detí, pri narušených rodinných vzťahoch, v prípade utajeného pôrodu či adopcie. „Dnešný deň zdôrazňuje významnú úlohu sociálnych pracovníkov. Rád by som preto pri tejto príležitosti vyzdvihol a poďakoval sa za prácu našich kolegov z oddelenia sociálnej starostlivosti, ktorí sú súčasťou žilinskej nemocnice, no nie každý o ich práci skutočne vie. Sú podstatným článkom nášho odborného tímu a tak, ako zdravotníci zachraňujú ľudské životy a poskytujú zdravotnú starostlivosť, sociálni pracovníci každý deň aktívne pomáhajú našim pacientom, ich rodinám a blízkym v ťažkých, pre nich nových životných situáciách, ktoré nevedia alebo nedokážu riešiť vlastnými silami,“ uviedol riaditeľ žilinskej nemocnice Eduard Dorčík. O pomoc, prípadne návštevu sociálneho pracovníka môžu hospitalizovaní pacienti požiadať prostredníctvom ošetrujúceho lekára alebo sestry. „S oddeleniami a inštitúciami v našom regióne máme vybudovanú výbornú spoluprácu, vďaka ktorej dokážeme pomáhať adresne tam, kde je to potrebné, a to ešte počas hospitalizácie,“ doplnila vedúca oddelenia sociálnej starostlivosti FNsP Žilina S. Gajdúšková s tým, že záujemcovia si môžu dohodnúť aj osobné stretnutie priamo na oddelení sociálnej starostlivosti v hlavnej budove polikliniky žilinskej nemocnice na 4. poschodí vpravo – v pracovných dňoch v čase od 8:00 do 15:30 h.

Svetový deň sociálnej práce a sociálnych pracovníkov vznikol v roku 2007 na podnet Medzinárodnej federácie sociálnych pracovníkov. Sociálna práca sa zameriava na podporu ľudských práv a sociálnej spravodlivosti. Zaoberá sa nielen individuálnymi problémami, ale rieši zároveň väčšie sociálne otázky, ako je chudoba, domáce násilie, ľudí bez domova a zdravotnú starostlivosť.

Informačný servis

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.