Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
vitamíny lieky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
21. decembra 2020 Lieky a liečivá od Zdravotnickespravy.skSITA

Štátny ústav pre kontrolu liečiv stiahol z trhu lieky Acnatac a Zerbaxa

Zerbaxa je biely až slabo žltý prášok na prípravu infúzneho koncentrátu dodávaný v injekčnej liekovke.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) stiahol z trhu lieky Acnatac a Zerbaxa. Ako informoval na svojej internetovej stránke, dôvodom stiahnutia šarže lieku Acnatac je výskyt nesprávnej jazykovej mutácie, teda českého jazyka, na slovenskom trhu. Šarže lieku Zerbaxa sa sťahujú pre možnú mikrobiálnu kontamináciu.

ŠÚKL stiahol Acnatac 10 mg/g+0,25 mg/g gél, gel 1×30 g (tuba Al), č. šarže D2001978, z úrovne distribučných spoločností, lekární a zdravotníckych zariadení.

Acnatac sa používa na kožu na liečbu akné u pacientov od 12 rokov. Ide o priesvitný žltý gél, ktorý obsahuje liečivá klindamycín a tretinoín. Dostupnosť liečby týmto rozhodnutím podľa štátneho ústavu ohrozená nie je. Na slovenskom trhu sa nachádzajú iné šarže lieku aj iné lieky na liečbu danej indikácie.

Z trhu stiahol ŠÚKL aj liek Zerbaxa 1 g / 0,5 g prášok na infúzny koncentrát, plc ifc 10x1g/0,5 g (liek.inj.skl.), čísla šarží T022705, T024353, T024535. Dané šarže sa sťahujú z úrovne distribučných spoločností, lekární a zdravotníckych zariadení.

Zerbaxa je biely až slabo žltý prášok na prípravu infúzneho koncentrátu dodávaný v injekčnej liekovke. Zerbaxa sa používa u dospelých na liečbu komplikovaných infekcií brušnej dutiny, obličiek a močových ciest a infekcie pľúc nazývanej pneumónia.

Zerbaxa obsahuje liečivá ceftolozán a tazobaktám. Na Slovensku s touto kombináciou liečiv nie je dostupný iný liek, pre uvedené indikácie je však dostupná alternatívna liečba,“ doplnil ŠÚKL.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.