Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Koronavirus poradenstvo pomoc
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
2. marca 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Stránka pomáhajúca vyrovnať sa s ochorením COVID-19 zaznamenala v prvom týždni 50-tisíc návštev

Viac ako polovica užívateľov chcela poradiť s dlhým priebehom ochorenia.

Stránka CovidHelper.sk mala za týždeň od spustenia 50-tisíc návštev. Takmer päťtisíc z nich vyplnilo podrobný dotazník a získalo podrobné poradenstvo, ako sa vyrovnať s ochorením COVID-19 a jeho následkami.

Viac ako polovica užívateľov chcela poradiť s dlhým priebehom ochorenia. Stránka tak pomáha naplniť svoj hlavný cieľ, pomôcť chorým a odbremeniť preťažené zdravotníctvo. Informoval o tom v utorok jeden z tvorcov stránky Miroslav Beblavý.

Užitočné informácie

Po dohode s dánskym tímom lekárov sa tvorcom podarilo na stránku zapracovať aj model predvídajúci riziko vážnych komplikácií.

Tím vedený Martinom Hylleholtom Sillesenom z Kodanskej univerzity vytvoril na základe údajov o 5 594 pacientoch hospitalizovaných na COVID-19 model schopný určiť riziko, či budú chorí pacienti po prijatí do nemocnice potrebovať starostlivosť na jednotke intenzívnej starostlivosti alebo dokonca ventiláciu.

Táto informácia môže byť podľa tvorcov užitočná pre pacientov aj zdravotníkov pri identifikácií najvážnejších prípadov, ktorým treba od začiatku venovať najviac pozornosti.

Piati odborníci

CovidHelper.sk vytvorili piati odborníci z oblasti zdravotníckej informatiky, strojového učenia, verejnej politiky a komunikácie – Juraj Bárdy, Miroslav Beblavý, Dagmar Ceľuchová Bošanská, Katarína Gažíková a Roman Hauptvogel.

Odbornú pomoc im poskytli Dominika Fričová z Neuroimunologického ústavu SAV a hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo dospelých Adriana Šimková.

Každý návštevník stránky vyplní dotazník o svojom zdravotnom stave a osobných charakteristikách, na základe ktorých algoritmus vyberie odporúčania na mieru. Stránka vychádza z oficiálnych a potvrdených zdrojov. Pacienti tak podľa tvorcov nájdu fakty, nie špekulácie či nepotvrdené hypotézy.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.