Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zdravotníci zdravotníctvo asociacia zamestnavateľov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
14. apríla 2022 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Súčasný stav v zdravotníctve dosiahol kritickú hranicu, upozorňuje asociácia zamestnávateľov

Začiatkom mája podľa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR hrozí kolaps.

Súčasný stav v zdravotníctve dosiahol kritickú hranicu, ktorá môže čoskoro spôsobiť úplný kolaps celého rezortu a následne mať výrazne negatívne dopady na celú spoločnosť.

Uvádza sa to v otvorenom liste, ktorý premiérovi Eduardovi Hegerovi, ministrovi financií Igorovi Matovičovi a ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému zaslala Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ).

Hroziaci kolaps

AZZZ ich žiada o osobné angažovanie sa, aby sa podarilo odvrátiť hroziaci kolaps jedného z najdôležitejších sektorov, ktorý podľa členských zdravotníckych organizácií nastane už od začiatku mája tohto roka.

Z dodatočne ohlásených finančných zdrojov podľa AZZZ na zdravotnú starostlivosť je možné dnes použiť len 100 miliónov eur, keďže zvyšok sumy smeruje do základného imania VšZP alebo je len v podobe očakávaných dodatočných príjmov v budúcnosti.

Ako ďalej píše AZZZ, ak chce mať Slovensko minimálne rovnakú dostupnosť liečby ako v okolitých krajinách, musí štát investovať do liekovej politiky aspoň 200 miliónov eur s postupným medziročným zvyšovaním o 3 až 5 percent.

Nedostupné lieky

Ak sa nič nezmení, viac ako 78 percent moderných onkologických liekov, ktoré má zvyšok Európskej únie k dispozícii už 10 rokov, podľa AZZZ zostane naďalej nedostupných.

Na financovanie zdravotníctva sa aj naďalej nahliada výlučne cez prizmu nákladov,“ upozorňuje AZZZ a žiada o urgentné stretnutie s adresátmi otvoreného listu.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.