Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prehliadka nových priestorov zmodernizovanej internej a traumatologickej JIS a hygienických zariadení v internom pavilóne Kysuckej nemocnice v Čadci počas slávnostného otvorenia. Nemocnica s poliklinikou v Čadci spoločne so Žilinským samosprávnym krajom (ŽSK) investovali do oddelení takmer 800-tisíc eur. Bratislava, 15. máj 2020.
Foto: SITA/ŽSK
12. januára 2021 Zdravotnícke zariadenia od Zdravotnickespravy.skSITA

Súkromné aj štátne nemocnice bojujú s pandémiou pomerne rovnomerne, ukazujú analýzy

Predseda vlády skritizoval nemocnice v súkromných rukách za to, že nedostatočne pomáhajú tým štátnym.

Nemocnice bojujú s pandémiou pomerne rovnomerne. Vyplýva to z údajov, ktoré pre Webnoviny.sk poskytol analytik a matematik Ivan Bošňák a ktoré vypracovala Eva Capková z Fakulty sociálnych a ekonomických vied na Univerzite Komenského v Bratislave.

K 31. decembru sa v štátnych nemocniciach nachádzalo 1 830 hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19, pričom v neštátnych ich ležalo 842.

Pri celkovej kapacite štátnych a neštátnych nemocníc však ide o veľmi podobný pomer.

Kritika nemocníc

Predseda vlády Igor Matovič pritom minulý týždeň skritizoval nemocnice v súkromných rukách za to, že nedostatočne pomáhajú tým štátnym.

Vyhlásil, že ho mrzí sebecký prístup okolitých nemocníc hlavne v rukách finančných skupín. Premiér týmito slovami reagoval na extrémnu situáciu vo Fakultnej nemocnici v Nitre.

Povedal tiež, že súkromné nemocnice si radšej hľadajú výhovorky a „nepomôžu v ťažkej situácii štátnej nemocnici, ktorá sa o pacientov stará s maximálnym vypätím síl“.

Vyťaženie nemocníc

Štátne nemocnice boli ku koncu roka vyťažené na 66,69 percenta, neštátne o niečo menej, a to na 64,87 percenta.

Ak napríklad spomenieme neštátne zariadenie Onkologický ústav sv. Alžbety v Bratislave, ktorý má podľa oficiálnej stránky kapacitu 195 lôžok, aktuálne je tam hospitalizovaných až 203 pacientov s ochorením COVID-19,“ konštatuje portál Webnoviny.sk.

Výrazné obsadenie

V ostatných štátnych bratislavských nemocniciach zatiaľ kapacita nie je takto extrémne využitá, aj keď sú výrazne vyťažené.

Na základe štatistík a tohto príkladu možno povedať, že zatiaľ sa na starostlivosti všetky nemocnice podieľajú podľa svojich možností. Netreba tiež zabúdať, že väčšina súkromných nemocníc pomáhala aj počas plošných testovaní, veľa z nich má vo svojich priestoroch stále zriadené mobilné odberové miesta a zdravotný personál sa zapojil do aktivít rezortu zdravotníctva,“ doplnili Webnoviny.sk.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.