Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tuberkuloza diagnoza lieba vysetrenie diagnostika
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
24. marca 2022 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Tuberkulóza u nás ubúda a prípadov na Slovensku je menej, no vo svete je situácia iná

Najvyšší podiel chorobnosti na TBC je u nás podľa dát Národného centra zdravotníckych informácií u detí do piatich rokov.

Prípadov tuberkulózy (TBC) na Slovensku ubúda, situácia vo svete je však iná. Ako ďalej pri príležitosti Svetového deň tuberkulózy informuje Národné centrum zdravotníckych informácií, najvyšší podiel chorobnosti na TBC je u nás u detí do piatich rokov.

Posledné štatistiky hovoria o 23 nových prípadoch. Druhú najpočetnejšiu skupinou tuberkulóznych pacientov tvoria seniori vo veku 60 až 64 rokov, v nej pribudlo 15 nových prípadov.

Povinné očkovanie

Na Slovensku sa povinne očkovalo proti tuberkulóze do roku 2011, vďaka čomu každoročne počet pacientov s TBC u nás klesá.

Svetová zdravotnícka organizácia vo svojej ročenke k tuberkulóze uviedla, že na túto bakteriálnu infekciu naposledy zomrelo 1,5 miliónov ľudí. Medzi rizikové krajiny patria India, Vietnam či Thajsko.

Šírenie a diagnostika tuberkulózy

Choroboplodné zárodky tuberkulózy sa šíria kašľom, kýchaním alebo aj pri komunikácii. Lekárska prax rozlišuje medzi nákazou tuberkulózou a samotným ochorením.

Osoba, ktorá je nakazená, má v tele choroboplodné zárodky, pričom obranné mechanizmy niektorých ľudí dokážu zárodky eliminovať a zabrániť tak prepuknutiu samotného ochorenia. U ľudí so zníženou imunitou sú však obranné mechanizmy na nízkej úrovni, čo zvyšuje riziko prepuknutie ochorenia.

Tuberkulózne ochorenie si vyžaduje rýchlu liečbu, pri ktorej je bezpodmienečne nutné, aby pacient bral lieky pravidelne a podľa odporúčania lekára. Po úspešnej liečbe pacient už o niekoľko týždňov prestáva byť šíriteľom ochorenia a môže sa vrátiť do bežného života.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.