Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Umelá pľúcna ventilácia nemocnice hospitalizácie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Anthony Anex/Keystone via AP
20. decembra 2021 Zdravotnícke zariadenia od Zdravotnickespravy.skSITA

Umelá pľúcna ventilácia bola podľa NCZI vlani aplikovaná u takmer 12 900 pacientov

Najviac predanestetických vyšetrení bolo nahlásených z Bratislavského a Košického kraja, najmenej z Nitrianskeho kraja.

Umelá pľúcna ventilácia bola vlani aplikovaná u takmer 12 900 pacientov. Vyplýva to z najnovšej štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

V zdravotníckych zariadeniach na Slovensku bolo v minulom roku vykonaných celkovo 263 425 predanestetických vyšetrení pacientov. Celkovo 69 % týchto vyšetrení absolvovali ambulantní pacienti, hospitalizovaní pacienti tvorili menší podiel, konkrétne 31 %.

Najviac predanestetických vyšetrení bolo nahlásených z Bratislavského a Košického kraja, najmenej z Nitrianskeho kraja.

Starší ako 19 rokov

V roku 2020 bolo pacientom aplikovaných 287 536 anestézií, z toho bolo 77,3 % celkových anestézií, 16 % regionálnych anestézií a 6,7 % kombinovaných anestézií. Z celkového počtu aplikovaných anestézií bolo 89,8 % aplikovaných pacientom starším ako 19 rokov.

Z rozdelenia pacientov podľa klasifikácie zdravotného stavu a anestetického rizika Americkej spoločnosti anesteziológov (ASA) vyplýva, že najviac anestetických zákrokov sa týkalo, podobne ako v minulých rokoch, pacientov s miernym systémovým ochorením.

Bolo ich celkovo 121 874, avšak NCZI zaznamenalo medziročný pokles o 18,4 %. Zdravých pacientov bolo 91 894 s medziročným poklesom 19,5 %. Najmenej anestézií bolo podaných morbidným pacientom s pravdepodobným úmrtím, tých bolo iba 1 586.

Ich počet takisto medziročne poklesol, a to o 15 %. Najvýraznejší medziročný pokles o 20 % bol zaznamenaný pri pacientoch so závažným systémovým ochorením.

Pokles anestézií

Medziročný pokles podaných anestézií pravdepodobne súvisí s obmedzením plánovaných operačných výkonov v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19,” vysvetlila poklesy hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá.

V roku 2020 bol zároveň v rámci výkonov intenzívnej starostlivosti nahlásený najvyšší počet pacientov s centrálnym venóznym katéterom a aplikovanou gastrickou sondou.

Ďalším najčastejším výkonom bola umelá ventilácia pľúc invazívna nad 24 hodín, ktorá bola aplikovaná 8 377 pacientom a umelá ventilácia pľúc invazívna do 24 hodín vykázaná pri 4 517 pacientoch. Nasledovala aplikácia totálnej parenterálnej výživy u 5 477 pacientov.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.