Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dezinfekcia a ochranné pomôcky na oddelení COVID-19 v Nemocnici Malacky. Bratislava, 4. február 2021.
Foto: ilustračné, SITA/Nemocnica Malacky
25. februára 2022 Zdravotnícke zariadenia od Zdravotnickespravy.skSITA

ÚMS považuje spôsob financovania nemocníc z plánu obnovy za diskriminačný a nespravodlivý

Zdravotníctvo je jednou z kľúčových priorít plánu obnovy, na ktorú je vyčlenených celkovo 1,53 mld. eur.

Únia miest Slovenska (ÚMS) považuje spôsob financovania nemocníc z plánu obnovy za diskriminačný a nespravodlivý. Informovala o tom hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová.

Zdravotníctvo je jednou z kľúčových priorít plánu obnovy, na ktorú je vyčlenených celkovo 1,53 mld. eur. Z tohto balíka takmer miliarda smeruje na investície do modernizácie budov a technického vybavenia nemocníc.

Rozhodujúca časť zdrojov je, podľa aktuálnych informácii, určená na výstavbu a rekonštrukciu prioritne štátnych nemocníc. ÚMS považuje tento spôsob prístupu k financiám pre nemocnice za diskriminačný a nespravodlivý,“ zdôraznila hovorkyňa.

Diskriminácia rozvoja

ÚMS akceptovala návrhy štátu pri reforme nemocníc, keďže počas rokovaní s rezortom zdravotníctva SR boli opakovane informovaní, že podpora navrhovanej reformy je nevyhnutná, aby bolo možné na celom území investovať do nemocničných budov a zariadení.

Považujeme preto za neprijateľné, aby boli teraz tieto informácie „nesprávne pochopené“ a neštátne nemocnice v mestách boli z možnosti financovania vylúčené,“ konštatuje ÚMS, ktorá toto stanovisko predniesla na rokovaní k implementácii Plánu obnovy a odolnosti na Úrade vlády.

Únia je presvedčená, že ignorovať túto požiadavku by v praxi znamenalo vylúčenie veľkej časti územia z profitovania na prostriedkoch plánu obnovy a znamenalo by jednoznačnú diskrimináciu rozvoja miest na Slovensku.

Vlastníci nemocníc a občania

Viceprezident ÚMS Ján Nosko uviedol, že občania nemôžu ovplyvniť to, kto akú nemocnicu vlastní.

Obyvatelia našich miest majú právo na rovnakú zdravotnú starostlivosť, bez rozdielu a diskriminácie, v koho vlastníctve nemocnica v meste je. Prioritizáciu štátnych nemocníc preto považujeme za zlú a nespravodlivú. Je nutné toto nastavenie v čerpaní prostriedkov zmeniť,“ uzavrel Nosko.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.