Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
koronavirus testovanie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
31. augusta 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Úrady verejného zdravotníctva dokážu pri pozitívnych vyhľadať všetky ich úzke kontakty, hovorí Mikas

Počet ľudí, ktorí sa podieľajú na dohľadávaní kontaktov, dokážu operatívne navýšiť alebo znížiť.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) dokážu v súčasnosti pri priaznivej spolupráci zo strany pozitívnych osôb na COVID-19 vyhľadať všetky ich úzke kontakty.

Podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa vedia flexibilne reagovať na vývoj epidemiologickej situácie. Počet ľudí, ktorí sa podieľajú na dohľadávaní kontaktov, dokážu operatívne navýšiť alebo znížiť.

Vyškolení zamestnanci

Na vyhľadávanie kontaktov sme okamžite schopní nasadiť z radov našich kmeňových zamestnancov zhruba 760 ľudí. V kritickej situácii vedia regionálne úrady nasadiť aj ďalších ľudí z odborov,“ hovorí Mikas.

V porovnaní s druhou vlnou pandémie COVID-19 majú regionálne úrady viac o 175 kmeňových zamestnancov vyškolených na dohľadávanie kontaktov. Celkový stav zamestnancov regionálnych úradov verejného zdravotníctva sa navýšil o 188 ľudí. Na personálnom posilnení ďalej pracujú.

Pomoc z iných úradov

Zároveň funguje aj systém trojičiek. Regionálnemu úradu vyťaženému pre nepriaznivú epidemiologickú situáciu prídu na pomoc pracovníci z iných dvoch stanovených úradov, ktoré majú vo svojich územných obvodoch lepšiu situáciu.

Pracujeme aj na zabezpečení výpomoci zo strany dobrovoľníkov a vojakov,“ skonštatoval Mikas. Zároveň pripomenul, že stále platí povinnosť tzv. samodohľadávania kontaktov v prípade, že osoba dostane pozitívny výsledok testu na COVID-19.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.