Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Russia Ukraine People wait in a line to board a train leaving for Lviv in Ukraine at the train station in Przemysl, Poland, Monday, March 14, 2022. While tens of thousands of people have fled Ukraine every day since Russia's invasion, a small but growing number are heading in the other direction. At first they were foreign volunteers, Ukrainian expatriate men heading to fight and people delivering aid. But increasingly, women are also heading back. War Refugees
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Daniel Cole
15. marca 2022 Zdravotné poisťovne od Zdravotnickespravy.skSITA

Utečenci z Ukrajiny so štatútom dočasného útočiska sa môžu zamestnať na Slovensku

Ak takíto cudzinci nemajú pridelené rodné číslo, nie je potrebné ho na prihláške uvádzať.

Utečenci z Ukrajiny, ktorí získali štatút dočasného útočiska, sa môžu zamestnať na Slovensku ako ktorýkoľvek cudzinec pochádzajúci z tretej krajiny.

Ak majú dohodnutý príjem aspoň vo výške minimálnej mesačnej mzdy, po podaní prihlášky poistenca vstúpia do systému verejného zdravotného poistenia. V tlačovej správe o tom informovala Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP).

Prihláška poistenca

K prihláške poistenca je potrebné priložiť aj pracovnú zmluvu, informačnú kartu a doklad o dočasnom útočisku. Ak takíto cudzinci nemajú pridelené rodné číslo, nie je potrebné ho na prihláške uvádzať.

Na vystavenom preukaze poistenca budú mať uvedené identifikačné číslo nahradzujúce rodné číslo.

Zamestnávateľ môže zamestnať občana Ukrajiny, ktorému štát poskytol dočasné útočisko a obdržal doklad o tolerovanom pobyte na území Slovenska, na pracovnú zmluvu alebo formou dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.

Oznamovacie povinnosti

Zamestnávateľ si podľa VšZP plní oznamovacie povinnosti za svojich zamestnancov elektronicky do 8 pracovných dní, a to prostredníctvom ePobočky alebo na elektronickom nosiči.

Zamestnávateľ má povinnosť na predpísanom formulári informačnej karty poskytnúť príslušnému úradu práce, podľa miesta výkonu práce, údaje o zamestnaní, najneskôr do siedmich pracovných dní odo dňa nástupu do zamestnania a najneskôr do siedmich pracovných dní odo dňa skončenia zamestnania.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.