Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Na Slovensku už máme potvrdené aj prvé prípady ešte infekčnejšieho variantu delta plus
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Lee Jin-man
5. novembra 2021 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

Už aj u nás sa objavili prvé prípady ešte infekčnejšieho variantu delta plus

Faktorom prenosu bol vo všetkých prípadoch kontakt s pozitívne testovanými osobami.

Na Slovensku bol v pozitívnych vzorkách na vírus SARS-CoV-2 sekvenovaním potvrdený subvariant delty AY.4.2, ktorému sa hovorí aj delta plus. Informoval o tom hlavný hygienik Ján Mikas. Doplnil tiež, že ide o osem prípadov z celkovo 2 681 sekvenovaných pozitívnych vzoriek za mesiac október 2021.

Subvariant delty AY.4.2 sa predbežne podľa dostupných informácií javí o 10 až 15 % infekčnejší ako materská línia. Faktorom prenosu bol vo všetkých prípadoch kontakt s pozitívne testovanými osobami.

Sedem osôb s potvrdeným subvariantom bolo neočkovaných, jedna osoba bola očkovaná. „Epidemiológovia majú situáciu pod dohľadom a vlastnosti i šírenie tohto subvariantu budú dôkladne monitorovať,” doplnil Mikas.

Na sekvenovaní vzoriek sa podieľali laboratóriá Úradu verejného zdravotníctva SR, Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied, Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave a Martinské centrum pre biomedicínu Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.