Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zdravotná sestra ošetruje pacienta s ochorením COVID-19 napojeného na umelú pľúcnu ventiláciu na Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) v Ružinove. Bratislava, 23. november 2021.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Branislav Bibel
26. novembra 2021 Zdravotnícke zariadenia od Zdravotnickespravy.skSITA

Už aj v Nemocnici Košice – Šaca poskytujú len neodkladnú ústavnú zdravotnú starostlivosť

Enormne stúpla oproti druhej vlne pandémie aj úmrtnosť pacientov napojených na UPV.

Nemocnica Košice – Šaca od štvrtka 25. novembra poskytuje len neodkladnú ústavnú zdravotnú starostlivosť.

Uvedené rozhodnutie reaguje na príkaz Ministra zdravotníctva SR a odráža mimoriadne vážnu situáciu vo vývoji pandémie koronavírusu na celom Slovensku, vrátane spádovej oblasti šačianskej nemocnice. Znamená to úplné zastavenie plánovanej bielej medicíny.

Pre onkologických pacientov, biologickú liečbu a pacientov, ktorí podstupujú dialýzu, sa nič nemení. Informovala o tom hovorkyňa skupiny AGEL SK Martina Pavliková.

Stále noví pacienti

Aktuálna pandemická situácia sa v nemocnici Košice – Šaca zhoršuje už niekoľko týždňov. Pribúdajú noví pacienti s COVID-19 a plne vyťažené sú aj lôžka s napojením na umelú pľúcnu ventiláciu (UPV).

Tu sú najťažšie prípady, pričom všetci pacienti, ktorí vyžadujú napojenie na UPV, sú nezaočkovaní, ako aj drvivá väčšina ostatných hospitalizovaných COVID pacientov. Enormne stúpla oproti druhej vlne pandémie aj úmrtnosť pacientov napojených na UPV.

Aktuálne nemocnica poskytuje zdravotnú starostlivosť 22 pacientom na štandardnom kyslíkovom lôžku, štyrom pacientom na high flow a závažný priebeh ochorenia u troch pacientov si vyžaduje ich napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu.

Mimoriadny režim

Od 25. novembra prešla nemocnica do mimoriadneho režimu. „Ako subjekt hospodárskej mobilizácie počas mimoriadnej situácie na základe príkazu Ministerstva zdravotníctva SR a v súlade s nariadením vlády Slovenskej republiky sme sprísnili od 25. novembra 2021 protiepidemické opatrenia pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. V lôžkovej časti poskytujeme už len neodkladnú zdravotnú starostlivosť s výnimkou pacientov, ktorým sa poskytuje onkologická liečba, dialyzačná alebo biologická liečba,“ vysvetlil riaditeľ nemocnice Košice – Šaca Pavol Rusnák.

Pre pacientov s koronavírusom nemocnica vyčlenila maximálnu kapacitu lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou (UPV) a poskytuje týmto pacientom adekvátnu zdravotnú starostlivosť.

Urgentné prípady

Zdravotná starostlivosť je poskytovaná vo všetkých urgentných prípadoch aj necovidovým pacientom. Zdravotnícke zariadenie prechádza na režim vykonávania neodkladných operačných výkonov.

U pacientov podstupujúcich operačný výkon mimo nemocnicu nevykonáva anestéziologická ambulancia predoperačné anestéziologické vyšetrenie k operačným výkonom. Predoperačné anestéziologické vyšetrenie vykoná ambulancia tej nemocnice, v ktorej bude operačný výkon vykonaný.

Robíme všetko, čo je v našich silách, rád by som vyjadril poďakovanie všetkým mojim kolegom a zároveň poprosil všetkých pacientov, ktorí čakajú na plánované zákroky, o pochopenie a trpezlivosť, aby nedochádzalo k zbytočným sťažnostiam, lebo vzniknutá situácia nie je zapríčinená nami,“ dodal Rusnák.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.