Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
rakovina
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Gettyimages
23. januára 2022 Správy od Zdravotnickespravy.skSITA

V Európe je milión nediagnostikovaných prípadov rakoviny, dôvodom je koronavírus

Európska organizácia boja proti rakovine (ECO) spúšťa novú kampaň, ktorej cieľom je vyzvať verejnosť a ostatných, aby zabránili koronavírusu mariť boj proti rakovine.

Koronavírus spôsobil vo svete veľa problémov a týkajú sa aj diagnostiky rakoviny. Pre koronavírus v Európe ostáva nediagnostikovaných až milión prípadov.

ECO spúšťa novú kampaň Čas konať. Apeluje ňou na verejnosť, onkologických pracovníkov, politikov a pracovníkov zo zdravotníctva, aby spojili sily a prekazili koronavírusu mariť boj proti rakovine.

„Vďaka nenahraditeľným informáciám prinášajú aktuálne štatistiky komplexnejší pohľad na vplyv ochorenia COVID-19 na liečbu rakoviny. Potrebujeme urgentné politické opatrenia na európskej aj vnútroštátnej úrovni, ktoré pomôžu pri riešení nevybavených prípadov rakoviny, obnovení dôvery verejnosti v onkológiu, a tiež pri budovaní odolnejších systémov zdravotnej starostlivosti,” informoval prezident ECO Andreas Charalambous.

V Európe nebolo vykonaných približne 100 miliónov skríningových testov na zistenie rakoviny. Viedlo to k diagnostikovaniu neskorších štádií rakoviny a nižšej miere prežitia. Každý piaty onkologický pacient nedostáva v súčasnosti potrebnú chirurgickú alebo chemoterapeutickú liečbu.

Za plnohodnotné poskytovanie zdravotnej strarostlivosti pre onkologických pacientov je aj Patrik Herman z aliancie Nie rakovine. Herman upozornil, že problémom je odhalenie ochorenia v pokročilých štádiách.

K téme

Bezplatné novinky z Zdravotnickespravy.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.